Merkelová a Macron sú presvedčení, že rokovania o brexite sú v záverečnej fáze

BRUSEL – Francúzsky prezident Emmanuel Macron a nemecká kancelárka Angela Merkelová sú presvedčení o tom, že rokovania o brexite sú v záverečnej fáze a že novú dohodu budú môcť prijať lídri EÚ už vo štvrtok na summite v Bruseli.

 

S odvolaním sa na stredajšie vyjadrenia oboch lídrov, ktoré zazneli na ich spoločnej tlačovej konferencii vo francúzskom meste Toulouse, o tom informovala agentúra AP.

„Máme nádej a ochotu na to, aby sme prijali dohodu,“ povedal na konferencii Macron. „Čo sme si dnes vypočuli, je priaznivé,“ dodal.

Nádej na to, že sa novú dohodu o brexite sa podarí dosiahnuť už v najbližších hodinách, vyjadrila aj Merkelová. Rokovania sú podľa nej v „cieľovej rovinke“.

Spravodajská stanica Sky News zároveň medzičasom na svojej webstránke s odvolaním sa na nemenovaný zdroj z britskej vlády uviedla, že „dnes v noci k dohode nedôjde“.

Summit lídrov EÚ v Bruseli sa uskutoční vo štvrtok a v piatok, pričom sa bude konať len dva týždne pred plánovaným termínom odchodu Británie z EÚ, ktorý je stanovený na 31. október.

Ak do soboty 19. októbra nedôjde k novej dohode o brexite medzi Londýnom a Bruselom a zároveň jej odsúhlaseniu v britskom parlamente, britský premiér Boris Johnson bude na základe zákona, ktorý v septembri prijal britský parlament, nútený požiadať o ďalší trojmesačný odklad odchodu Británie z EÚ.

Viac o téme: Angela Merkelová, Boris Johnson, Brexit, dohoda o vystúpení z EÚ, Emmanuel Macron, odchod Británie z EÚ, rokovania, Veľká Británia, vystúpenie z EÚ

Súvisiace články