Kauzy Domáce Top

Súd v kauze zmeniek pokračuje. Dôkazov pribúda, Rusko povolal na pomoc svoju exmanželku

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA – Kauza, ktorá môže ešte nedávno mocných dostať za mreže. Hlavné pojednávanie v kauze zmenky pokračuje a podáva svedectvo o tom, čo všetko sú ľudia schopní urobiť pre peniaze a moc. Pred trestný senát Špecializovaného trestného súdu sa dnes opäť postavia dvaja obžalovaní – Pavol Rusko a Marian Kočner. Slovo dostanú aj zaujímaví svedkovia. 

 

Ako prvá sa pred súd postaví exmanželka jedného z obžalovaných – Viera Rusková. Bývalý riaditeľ Markízy sa počas hlavného pojednávania niekoľkokrát dožadoval, aby bola ako svedkyňa vypočutá. Tvrdí, že ona o zmenkách vedela už v dobe, kedy boli údajne podpísané.

Druhým svedkom by mal byť Jozef Dučák starší, ktorý s obžalovaným Kočnerom figuruje aj v kauze Technopol Services. Médiá tiež informovali, že práve cez Dučáka mala Alena Zsuzsová získať biely Mercedes, na ktorom sa pred zatknutím vyvážala. Poobede na radu príde šéf futbalového zväzu Ján Kováčik. Ten po odchode Sylvie Volzovej z Markízy vlastnil časť televízie. Na súde mal pôvodne vypovedať ešte v júni.

Kauza pod drobnohľadom verejnosti

Kauzu napäto sleduje široká novinárska obec ale aj verejnosť. Prípad totiž dostal za mreže Mariana Kočnera, ktorého zrejme v najbližších dňoch obžalujú aj z objednávky vraždy Jána Kuciaka a jeho priateľky. 

Každým pojednávaním sa pritom na svetlo dostávajú nové dôkazy, ktoré ozrejmujú udalosti v pozadí. Ide najmä o správy z Threemy, ktoré získali vyšetrovatelia vraždy novinára. Prokurátor Ján Šanta už navrhol časti tejto komunikácie ako dôkaz. Senát, ktorý o prípade pojednáva, však žiada predložiť úplne celú komunikáciu. Pravdepodobne tým chcú predísť problémom. Pokiaľ by sa totiž po vynesení rozsudku jedna zo strán odvolala, prípad by putoval na Najvyšší súd. Ten by v prípade použitia iba častí komunikácie mohol senátu toto vyčítať. Dôkaz tak zatiaľ pripustený nebol, nie je však vylúčené, že sa o ňom bude hovoriť už dnes. V prípade, že sa niektorý zo svedkov na súd nedostaví, čítajú sa listinné dôkazy.

Rusko a Kočner sa mali dohadovať

Naposledy sme o Threeme písali včera. Komunikácia sa týkala práve Ruska a Kočnera, ktorí sa mali dohadovať o tom, ako v prípade zmeniek vypovedať. Z ich správ vyplýva, že Kočner Ruska úkoloval, ako má vypovedať, aby spoločne oklamali Markízu. Obžalovaní si spolu písali ešte v čase, kedy bol prípad predmetom pojednávania Okresného súdu Bratislava V, kde o ňom rozhodovala sudkyňa Zuzana Maruniaková. Vtedy prípad ešte nebol trestnou vecou, ale obchodnoprávnym sporom. Kočner vtedy žiadal uznanie a vyplatenie jednej zo zmeniek. Tie sú dokopy až štyri.

Marian Kočner na pojednávaní v kauze zmenky TV Markíza. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Zuzana Maruniaková je dnes tiež predmetom mediálneho záujmu. Rovnako z Threemy totiž vyplynulo, že Kočner s bývalou štátnou tajomníčkou Monikou Jankovskou dohadoval ovplyvnenie Maruniakovej. Tá bola kedysi Jankovskej podriadenou a za úplatok mala rozhodnúť v prospech Kočnera. Prípadom sa už zaoberá špeciálny tím NAKA s názvom Hmla. Maruniaková a Jankovská patria medzi členov justície, ktorým polícia odobrala mobily.

Dávni známi a občasní nepriatelia

Marian Kočner a Pavol Rusko sú dlhoroční známi. Poznajú sa prakticky od detstva, obaja sú rodení “liptáci” a ako obaja na súde zdôrazňovali, stretávali sa “na recitačných súťažiach”. Neskôr sa ich cesty pretli pri štúdiu na vysokej škole, obaja sú vyštudovaní novinári.

Po skončení univerzity sa podľa ich slov niekoľko rokov nevideli. Opäť ich spojila až kauza Gamatex, kedy sa ich vzťah posunul na iný level. Priateľstvo to však nebolo, Rusko s Kočnerom viedli niekoľkoročný spor o Televíziu Markíza. Tú Rusko vybudoval, no kvôli nevyriešenej pohľadávke Siloša Pohánku, ju aj na chvíľu stratil. Bol to práve Kočner, kto mu ju zobral. Spor o Markízu bol aj predmetom politického boja, pár týždňov pred osudovými voľbami v 1998 na tribúnach rečnili takmer všetci politici, ktorí túžili nahradiť Vladimíra Mečiara na vrchole. Boj o “záchranu Markízy” sa tak stal aj bojom o koniec mečiarizmu, Rusko sa tak ocitol na tej správnej strane a Markízu získal späť.

Rusko bol ministrom hospodárstva. Zdroj: TASR – Pavel Neubauer

Musel ju však odkúpiť. Zatiaľ, čo v tom čase obe strany hovorili len o finančnom vyrovnaní, v roku 2016 Kočner prekvapil: vytiahol nejaké zmenky a začal súdnou cestou vymáhať ich vyplatenie. Zmenky vraj mali byť súčasťou ukončenia bitky o Markízu. Dokopy žiadal vyplatiť až 69 miliónov eur. Rusko tvrdil to isté, keďže je však oficiálne nemajetný, zmenky vyplatiť nemôže. Platiť by tak mala samotná televízia.

Markíza od začiatku tvrdí, že zmenky sú falošné. A napadla ich na súde. Napriek tomu, že o cenných papieroch dovtedy nikto nevedel, neboli ani súčasť účtovníctva, Kočner jeden zo sporov vyhral, rozsudok vyniesla práve Jankovskej známa Maruniaková. Markíza sa odvolala. K procesu na krajskom súde však už nedošlo, veci totiž do rúk zobrala polícia. Oboch mužov obvinila z trestného činu falšovania cenných papierov. Kočner skončil za mrežami.

Pokiaľ sa prokurátorovi podarí dokázať mužom vinu, osud ich spoločne môže dostať za mreže niektorej z väzníc.

Galéria
Peter Tóth na pojednávaní v kauze zmenky TV Markíza. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Marian Kočner na pojednávaní v kauze zmenky TV Markíza. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Marian Kočner na pojednávaní v kauze zmenky TV Markíza. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Štefan Ágh pred súdom objasňuje svoj pohľad na kauzu zmenky. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Na snímke kópie sporných podpisov zmeniek. FOTO TASR – Jakub Kotian
navigate_before
navigate_next