Politika Zahraničné

Merkelová ponúkla Johnsonovi po jeho víťazstve vo voľbách priateľstvo

Merkelová ponúkla Johnsonovi po jeho víťazstve vo voľbách priateľstvo. Zdroj: SITA / Branislav Bibel

BELÍN/BRUSEL – Nemecká kancelárka Angela Merkelová ponúkla v piatok britskému premiérovi Borisovi Johnsonovi po presvedčivom volebnom víťazstve jeho Konzervatívnej strany blízku spoluprácu a priateľstvo. Informovala o tom agentúra AFP.

“Gratulujem vám Boris Johnson k tomuto jasnému volebnému víťazstvu. Teším sa na našu ďalšiu priateľskú spoluprácu a úzke partnerstvo medzi našimi krajinami,” uviedla Merkelová na Twitteri v stanovisku, ktoré tlmočil jej hovorca Steffen Seibert.

K Johnsonovmu volebnému víťazstvu sa vyjadril aj poľský premiér Mateusz Morawiecki. “Z pohľadu Poľska a Európskej únie je dôležité v tom zmysle, že prinesie stabilitu na politickú scénu vo Veľkej Británii,” povedal Morawiecki, ktorého cituje agentúra PAP.

“Môžeme dúfať a dúfame, že čoskoro sa otvorí nová kapitola, kapitola, ktorá bude znamenať prehĺbenie spolupráce v oblasti obchodu, bezpečnosti a politiky,” povedal Morawiecki v Bruseli, kde sa zúčastňuje na summite EÚ.

Konzervatívna strana premiéra Borisa Johnsona získala v britskom parlamente po sčítaní hlasov v 649 z 650 volebných obvodov 364 kresiel. Labouristická strana podľa týchto výsledkov obsadí 203 kresiel.

Johnson sa usiloval získať väčšinu v britskom parlamente, aby mohol presadiť dohodu o brexite, na ktorej sa s EÚ dohodol tesne pred októbrovým zasadnutím Európskej rady. Britský parlament však dohodu neschválil a termín brexitu bol opätovne posunutý z 31. októbra 2019 na 31. januára 2020. Poslanci 29. októbra schválili premiérov návrh, na základe ktorého sa 12. decembra v Británii uskutočnili predčasné voľby.