Politika Zahraničné

Skúška balistickej rakety dokazuje, že INF zanikla z iniciatívy USA, tvrdí Kremeľ

Ilustračná foto: TASR / AP

MOSKVA – Skúška balistickej rakety, ktorú vzdušné sily Spojených štátov vypálili vo štvrtok zo základne v štáte Kalifornia, je dôkazom, že Zmluva o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu (INF) uzavretá medzi Spojenými štátmi a Ruskom zanikla na podnet Washingtonu. Vyhlásil to v piatok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, citovaný agentúrou TASS.

 

“Viackrát sme povedali, že Spojené štáty sa pripravujú na porušenie zmluvy INF. Toto (skúška balistickej rakety) jasne potvrdzuje, že zmluva bola zničená z iniciatívy Spojených štátov,” povedal Peskov novinárom. USA odstúpili od zmluvy INF začiatkom tohto roka.

Štvrtkovému vypáleniu rakety prechádzali náznaky zo Severnej Kórey, že v najbližších týždňoch by mohla uskutočniť test vlastnej balistickej rakety ako “vianočný darček” Spojeným štátom v prípade, že americká strana do konca roka nepríde s ústupkami vo vzájomných rokovaniach. Ku koncu roka totiž uplynie lehota, ktorú dal severokórejský vodca Kim Čong-un Spojeným štátom, aby ponúkli obojstranne prijateľné podmienky dohody.