BRATISLAVA – Koronavírus, koniec jednej politickej éry a začiatok druhej či oslava športu. Uplynulý rok bol pre ľudstvo ťažkým obdobím a postavil ho pred náročné skúšky. To, ako sme ich zvládli, sa ukáže v najbližších mesiacoch. Pred sebou máme dôležité politické zmeny, rozuzlenia veľkých káuz aj vzkriesenie športu. Nad tým všetkým však tkvie otázka, či sa nám konečne podarí vyhrať nad pandémiou.
Najväčšou výzvou, ktorá stojí pred ľudstvom v roku 2021, je bezpochyby vysporiadanie sa s novým koronavírusom, ktorý obrátil rok 2020 hore nohami. Pred rokom v tomto čase trápil najmä Čínu. Za 12 mesiacov sa stal najväčším problémom súčasnosti. Väčšina krajín bola nútená v snahe zamedziť šíreniu nákazy pristúpiť k lockdownom. Obmedzil sa pohyb v rámci krajín aj cestovanie po svete. Trpí priemysel, gastro, cestovný ruch, zabrať dostáva zdravotníctvo. Nádejou sa stali vakcíny, ktorých sme sa dočkali ku koncu minulého roka. Na trhu je momentálne hneď niekoľko druhov od rôznych farmafiriem. Na Slovensku sa začalo očkovať 26. decembra 2020 vakcínou od firmy Pfizer-BioNTech. Prednosť dostanú zdravotníci či rizikové skupiny, potom zvyšok Slovenska. Práve do vakcíny vkladajú ľudia nádeje, hoci sa objavujú aj hlasy, ktoré hovoria o negatívach spojených s očkovaním. Otázne je, či sa však bez neho niekam pohneme. Niektoré krajiny už hovoria o tom, že bez potvrdenia o zaočkovaní proti COVID-19 k nim vstup nebude umožnený. Podobne to môže byť napríklad aj na palubách lietadiel niektorých leteckých spoločností.
Biden si preberie kľúče od Bieleho domu
Nasledujúci rok bude bohatý aj na veľké politické zmeny. Hoci sa prezidentské voľby v USA konali 3. novembra 2020, 46. prezident USA Joe Biden bude oficiálne inaugurovaný 20. januára, teda o necelé tri týždne. Už dnes je isté, že ceremónia bude iná v porovnaní s tými, na aké sme zvyknutí. Aj tu, ako inak, zohráva úlohu pandémia koronavírusu. Slávnostný akt bude tento rok skromnejší. Noví prezidenti tradične skladajú prísahu v hlavnom meste USA vo Washingtone pred Kapitolom, kde sídli Kongres. Bude to tak aj teraz. Počet pozvaných na samotnú slávnosť bude však obmedzený. Tí budú zároveň musieť dodržiavať striktné pravidlá týkajúce sa ochrany zdravia a bezpečnosti. Väčšina sprievodných podujatí súvisiacich s inauguráciou sa zasa presunie do online priestoru, takže ich ľudia budú môcť sledovať z bezpečia domova.
Koniec Angely Merkelovej
Slovensko si od riadnych volieb v roku 2021 oddýchne a pokiaľ sa nič neplánované nestane, k urnám nepôjdeme. Voľby do poslaneckej snemovne však čakajú našich severných susedov. Prezident Miloš Zeman rozhodol, že konať sa budú 8. a 9. októbra a zlomové budú pre úradujúceho premiéra Andreja Babiša a jeho stranu ANO. Ten sa musí podobne ako iní svetoví lídri aktuálne zaoberať riešením problémov súvisiacich s pandémiou nového koronavírusu. Už pred jej vypuknutím sa v Česku proti nemu konalo niekoľko protestov.
Veľké politické zmeny čakajú aj Nemecko, kde si nový Spolkový snem, a teda aj nového spolkového kancelára, budú voliť 26. septembra. Súčasná kancelárka Angela Merkelová už dávnejšie avizovala, že aktuálne štvrté volebné obdobie je jej posledným. Je teda jasné, že bez ohľadu na to, aký výsledok dosiahne strana CDU, na čele Nemecka príde k zmene. Tá sa dotkne výrazne nielen nemeckej politiky, ale aj európskej a celosvetovej. Merkelová totiž patrí k jej popredným a výrazným osobnostiam.
Sviatok športu
Rok 2021 by mal patriť tiež športu. Uskutočniť sa totiž majú odložené letné olympijské hry, ktoré boli pôvodne v Japonsku naplánované v termíne od 24. júla do 9. augusta 2020. Všetko však zmenil koronavírus, ktorí znemožnil konanie nielen samotných hier, ale aj súťaží, ktoré mali rozhodnúť o kvalifikácii športovcov. Po týždňoch neistoty a zvažovania rôznych alternatív sa nakoniec koncom marca 2020 rozhodlo, že odložené OH budú od 23. júla do 8. augusta 2021. Paraolympijské hry by sa následne mali odohrať od 24. augusta do 5. septembra 2021.
Preloženie hier síce urobilo vrásky na čele organizátorom a aj športovcom, z ktorých mnohí zvažovali po lete 2020 ukončenie kariéry, oznámenie nového termínu však na druhej strane vnieslo do svetového športu aspoň čiastočný pokoj, keďže športové asociácie, zväzy ale aj športovci mali konečne jasno v tom, na čo sa môžu pripraviť.
Ďalší športový sviatok sa odohrá na starom kontinente. V roku 2020 sa mali totiž konať Majstrovstvá Európy vo futbale. Hrať sa malo až v 12 európskych krajinách ako pripomienka uplynutia 60 rokov od prvého európskeho šampionátu. Opäť však zasiahol koronavírus a turnaj bol presunutý. Odohrať sa tak má od 11. júna do 11. júla. 2021 a aj so slovenskou účasťou. Náš tím totiž uspel v baráži a v základnej skupine si zmeria sily s Poľskom, Švédskom a Španielskom. Finále sa odohrá 11. júla v londýnskom Wembley.
Zmenky aj vražda Kuciaka
V roku 2021 by sa mali výrazne pohnúť veci dopredu aj v našich dvoch veľkých kauzách – kauze zmenky a kauze vraždy Jána Kuciaka. V prvej zmienenej senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) koncom februára 2020 uznal obžalovaných Pavla Ruska a Mariana Kočnera vinnými z falšovania a oboch odsúdil na 19 rokov za mrežami. Kočner okrem toho dostal peňažný trest vo výške 10-tisíc eur. Obhajoba aj prokurátor sa však voči rozsudku odvolali a prípad tak putoval na Najvyšší súd. Ten mal pôvodne rozhodovať 15. a 16. decembra 2020. Pojednávanie však bolo odročené. Pavol Rusko sa totiž nedostavil z dôvodu zranenia a súd následne rozhodol o jeho vzatí do väzby. Na rozdiel od Kočnera bol Rusko na slobode a na nohe nosil monitorovací náramok, ktorý dostal v súvislosti s kauzou údajnej objednávky vraždy exspoločníčky Sylvie Klaus-Volzovej. Odročené pojednávanie sa má konať 12. a 13. januára 2021.
Na Najvyššom súde je aj kauza vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Špecializovaný trestný súd totiž 3. septembra 2020 oslobodil Mariana Kočnera a Alenu Zsuzsovú spod obžaloby. Prokurátor však podal odvolanie. Rozhodovať vo veci bude senát 2T v zložení Peter Paluda, Dana Wänkeová a Ivetta Macejková.
ŠTS súd zároveň v septembri uznal v prípade za vinného Tomáša Szabóa a odsúdil ho na 25 rokov za mrežami. Vinný je podľa súdu aj z vraždy podnikateľa Petra Molnára. Szabó sa však proti verdiktu odvolal a rozhodnúť tak má Najvyšší súd.
V prípade bol za úkladnú vraždu mladej dvojice aj Petra Molnára už odsúdený ŠTS Miroslav Marček. K skutkom sa priznal a bol preto vylúčený na samostatné konanie. Najvyšší súd mu začiatkom decembra trest zvýšil na 25 rokov. Zoltán Andruskó, ktorí od začiatku spolupracoval s vyšetrovateľmi, ešte predtým uzavrel dohodu o vine a treste a dostal 15-ročný trest.