Zahraničné

Počet úmrtí na COVID-19 v USA presiahol 350-tisíc

Ilustračné foto - Zdroj: TASR/Regeneron via AP

WASHINGTON – Počet ľudí, ktorí v Spojených štátoch podľahli koronavírusovému ochoreniu COVID-19, presiahol 350.000. Ukázali to údaje Univerzity Johnsa Hopkinsa v nedeľu, deň po tom, ako krajina zaznamenala svoj dosiaľ najvyšší denný počet prípadov nákazy koronavírusom. Informovala o tom agentúra AP.

USA sú pandémiou najviac zasiahnutou krajinou na svete a zaznamenali celkovo už 20,4 milióna prípadov nákazy koronavírusom. Za sobotu podľa aktualizovaných údajov pribudlo 299.087 ďalších infikovaných. Doterajším maximom bolo 249.664 nových prípadov z 18. decembra. V sobotu v krajine hlásili tiež 2398 ďalších úmrtí osôb s potvrdenou nákazou koronavírusom. Najviac úmrtí, 3750, doposiaľ zaznamenali 30. decembra, napísala agentúra DPA.

Druhý najvyšší počet obetí eviduje Brazília s vyše 195.000 úmrtiami. Prípady v USA posledných mesiacoch prudko stúpajú. Imunológ a hlavný odborník Bieleho domu na koronavírus SARS-CoV-2 Anthony Fauci len niekoľko dní po Vianociach varoval, že to najhoršie ešte len príde. Odborníci sa obávajú ďalšieho výrazného nárastu počtov infikovaných v dôsledku cestovania a stretávania rodín počas obdobia koncoročných sviatkov.

Viac ako 4,2 milióna ľudí v USA už dostalo vakcínu, pričom bolo distribuovaných 13 miliónov dávok, uviedla agentúra AFP. Doterajší priebeh očkovacej kampane, pri ktorej zatiaľ dve vakcíny podávajú zdravotníkom a seniorom, však podľa AP čelí kritike ako príliš pomalý a chaotický.