Politika Zahraničné Top

Migrant sa stal prezidentom: Príbeh človeka, ktorého by Trump nepustil do USA

MOGADIŠO – Ešte pred dvomi desaťročiami hľadal útočisko v Spojených štátoch, dnes sa v svojej domovine stal prezidentom. Taký je príbeh Mohameda Abdullaha Mohamed, ktorého minulý týždeň zvolili za prezidenta Somálska.

Človeka, ktorý má somálske aj americké občianstvo, ale Trumpov dekrét (okolo ktorého je situácia stále nejasná) by ho do krajiny dnes nepustil. Farmajo síce skončil v prvom kole na druhom mieste za súčasnou hlavou štátu Xasanom Sheekhom Maxamuudom, avšak v tom druhom ho jednoznačne prevalcoval v pomere 184:97 hlasov.

Vyhralo celé Somálsko, tvrdí jeho dcéra

Nový somálsky prezident sa narodil v roku 1952 v Mogadišu. Najskôr pracoval pre tamojšie ministerstvo zahraničných vecí, ale v roku 1985 bol presunutý na ambasádu do Washingtonu, kde pracoval štyri roky a následne aj požiadal o azyl. Neskôr sa presunul do Buffala, kde je najväčšia somálska utečenecká komunita.

„Nevyhral iba on, ale aj Somálsko,” tvrdí jeho dcéra Intisar Mohamed, ktorá stále žije v Somálsku. „Hlas ľudu bol konečne vypočutý,” dodala. Ako tvrdí Joel Giambra, blízky priateľ Mohameda a americký politik, toto víťazstvo by mohlo znamenať veľký obrat v boji proti terorizmu.

Bol aj somálskym premiérom

Ako sa ďalej vyjadrila Intisar Mohamed, jej otec má vraj nedokončený biznis vo svojej rodnej krajine – mieste, kde boli samotné voľby presunuté až štyrikrát. „Miluje svoju krajinu,” povedala 24-ročná žena a hovorí, že v konečnom dôsledku je to predsa miesto, kde sa narodil.

Nebude to ale prvá politická skúsenosť Mohameda. Okrem toho, že už v roku 2012 neúspešne kandidoval za prezidenta Somálska, od novembra 2010 do júna 2011 bol premiérom krajiny.

Zdroj: ph, bufallonews.com, Foto: SITA