Regióny Žilina Liptovský Mikuláš Top

MIMORIADNE Medveď na Liptove NAHÁŇAL pár, ženu našli MŔTVU

Ilustračné foto. Zdroj: regiony.sk

DEMÄNOVSKÁ DOLINA –  Dvojicu ľudí mal v piatok podvečer pri vrchu Na jame v katastri Demänovskej Doliny naháňať medveď. Muža vypátrali v poriadku, ženu našli bez známok života.

“Na linku tiesňového volania 158 sme prijali oznámenie o tom, že dve osoby v katastrálnom území Demänovskej Doliny, okres Liptovský Mikuláš, pri vrchu Na jame naháňa medveď. Na miesto sme okamžite vyslali policajné hliadky a vykonali potrebné úkony s cieľom ich vypátrania,” uviedla žilinská krajská policajná hovorkyňa Zuzana Šefčíková. Do pátrania podľa hovorkyne privolali aj Horskú záchrannú službu.

Šefčíková ubezpečila, že na miesto bol privolaný aj Zásahový tím pre medveďa hnedého. Podotkla, že na mieste nateraz prebiehajú všetky potrebné úkony, a preto nie je možné poskytnúť bližšie informácie.

Malo ísť o pár, ktorý bol na turistike, uviedli tvnoviny.sk.

Obeťou je 31-ročná žena

Aktualizované 16.3 o 8:50: Obeťou piatkového (15. 3.) tragického incidentu s medveďom na Liptove má byť 31-ročná občianka Bieloruska. V sobotu o tom informovali z ministerstva životného prostredia (MŽP). Štátny tajomník envirorezortu Filip Kuffa ubezpečil, že ak sa potvrdí priamy útok medveďa, nič sa nebude ututlávať.

MŽP konkretizovalo, že k tragickej udalosti došlo v lyžiarskom stredisku Jasná, časti Repiská. Žena mala podľa envirorezortu zahynúť v dôsledku útoku medveďa. Okolnosti vyšetruje polícia, súčinný je Zásahový tím pre medveďa hnedého aj predstavitelia krízového štábu envirorezortu.
Orgánom činným v trestnom konaní poskytuje envirorezort plnú súčinnosť. “O ďalších krokoch budeme transparentne informovať. Ak sa potvrdí, že išlo o priamy útok medveďa, tak sa to tak aj pomenuje. Nič sa ututlávať nebude,” dodal Kuffa.

Žena z Bieloruska bola nájdená bez známok života. Zdrj: hzs.sk

Slovenské ministerstvo životného prostredia pripomenulo, že spoločne s Rumunskom predloží na najbližšie rokovanie Rady ministrov životného prostredia Európskej únie návrh na preklasifikovanie medveďa do nižšej kategórie, ktorý umožní efektívny a aktívny zásah do populácie medveďa. V tejto súvislosti MŽP vykonalo ešte v januári analýzu, ktorú prekonzultovali s odborníkmi. Na najbližšiu schôdzu parlamentu predložia návrh na zmenu zákona o ochrane prírody a krajiny.

Ako v piatok informovala polícia, dvojicu ľudí mal pri vrchu Na jame v katastri Demänovskej Doliny naháňať medveď. Muža vypátrali v poriadku, ženu našli bez známok života.

Žena mala spadnúť z spadnúť z veľkej výšky

Aktualizované 16.3 12:00 – Predbežnou príčinou smrti u 31-ročnej Bielorusky, ktorú v piatok (15. 3.) v Nízkych Tatrách naháňal medveď, je zlyhanie centrálneho nervového systému. Skonštatoval to obhliadajúci súdny lekár. Žena mala pri úteku spadnúť z výšky a privodiť si tým devastačné poranenie hlavy. TASR o tom informovala žilinská krajská policajná hovorkyňa Zuzana Šefčíková.

Priblížila, že k tragickej udalosti došlo počas vychádzky po turistickej trase z obce Lazisko v okrese Liptovský Mikuláš smerom na vrch Sina v Nízkych Tatrách. Po strete s medveďom sa dvaja ľudia rozdelili, utekajúc od seba.

Žena z Bieloruska bola nájdená bez známok života. Zdrj: hzs.sk

“Žena z Bieloruska bola nájdená bez známok života. Obhliadajúci súdny lekár konštatoval ako predbežnú príčinu smrti zlyhanie centrálneho nervového systému z dôvodu pádu z výšky, ktorý spôsobil devastačné poranenie hlavy,” uviedla krajská policajná hovorkyňa. Presnú príčinu smrti určí až súdna pitva.

Podľa informácií od horských záchranárov našli telo ženy pod skalným prahom v strmom teréne. Medveď sa nachádzal v blízkosti. “Našťastie sa ho podarilo za pomoci služobného psa, kriku a varovného výstrelu príslušníka polície zahnať,” priblížili. Druhého z dvojice, muža, našli vystrašeného, ale bez zranení. Telo ženy po nevyhnutných úkonoch pomocou spustov vyslobodili z exponovaného terénu, pozemne transportovali na Lúčky a odovzdali polícii.

V súvislosti s udalosťou začala polícia trestné stíhanie za prečin usmrtenia. “Ďalšie okolnosti prípadu sú predmetom prebiehajúceho vyšetrovania,” podotkla Šefčíková.

Ministerstvo životného prostredia deklarovalo, že súčinný je Zásahový tím pre medveďa hnedého aj predstavitelia krízového štábu envirorezortu.