Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Domáce Top

MIMORIADNE NAJPOPULÁRNEJŠIA služba má OBROVSKÝ PROBLÉM: Ľuďom NÁHLE zmizlo množstvo dôležitých súborov! Vieme, čo sa deje

Ilustračné foto. ZDROJ: archív zregionu.sk

BRATISLAVA – Používatelia bijú na poplach. Mnohí si totiž všimli, že im z ich úložísk na Google Drive zmizli dôležité údaje. Uložiť si ich tam mali v priebehu posledných pár mesiacov. Firma sa k celej situácii vyjadrila, no mnohých používateľov zatiaľ nepoteší.

Google Drive je cloudové úložisko, ktoré umožňuje ľuďom ukladať súbory z akéhokoľvek zariadenia pripojeného k internetu prostredníctvom používateľského účtu Google. Je to široko používaná služba, ktorú využívajú nielen jednotlivci, ale aj firmy.

Minulý týždeň začali niektorí používatelia hlásiť, že sa im stratili nedávno vložené údaje. „Každý mesiac platím navyše za ukladanie priečinkov v cloude, aby to bolo bezpečné, takže je smutné, že sa zdá, že všetka moja práca bola stratená,“ napísal jeden z používateľov.

Celkovo neexistujú žiadne náznaky chyby u používateľov, ale skôr je problém so systémom služby, ktorý v určitom okamihu zabránil synchronizácii údajov medzi lokálnymi zariadeniami a službou Google Cloud uviedol portál Bleeding Computers.

Niektorí používatelia majú offline vyrovnávacie pamäte, ktoré môžu obsahovať chýbajúce údaje, ale neexistuje žiadna známa metóda na obnovenie prístupu v nich.

Chyba je na strane Google

Zástupcovia dobrovoľnej podpory spoločnosti Google zverejnili odpoveď od technikov podpory spoločnosti Google, ktorá potvrdzuje, že problém už vyšetrujú. Odhad opravy však zatiaľ nie je známy.

„Prijmite, prosím, naše ospravedlnenie, pokiaľ sa nebudem môcť pripojiť k stretnutiu na Google Meet. Tento prípad priebežne sledujem, a aby som k vám bol úprimný, už teraz plne súhlasíme s tým, že nie ste jediným zákazníkom, ktorého sa tento problém týka,“ uviedol v reakcii na jeden z príspevkov.

„Aktuálne to skúmajú naši produktoví inžinieri a čakáme na analýzu príčin, ako aj na to, ako to môžeme napraviť. Vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie zatiaľ nemôžeme uviesť predpokladaný čas dokončenia. Neodporúčame vykonávať zmeny v koreňovej zložke/dátach, kým neobdržíme pokyny od našich inžinierov. Budem naďalej sledovať správanie nahláseného problému od ostatných administrátorov a naplánujem volanie na zajtra v tú istú dobu a dúfam, že v priebehu dňa dôjde k pokroku, ktorý budem môcť predložiť pred našou schôdzkou na Google Meet,“ dodal vo svojom vyjadrení.

Toto by nemali používatelia robiť

Google odporúča, aby sa používatelia vyhli robeniu akýchkoľvek zmien v priečinkoch, ktorých sa to týka. Zmeny by sa nemali vykonávať až dovtedy, kým sa situácia nevyrieši. Firma Google ešte totiž nevie, či sú údaje natrvalo stratené, alebo ich bude možné obnoviť.

Kým sa problém nevyrieši, bolo by pre používateľov rozumnejšie zálohovať všetky dôležité súbory buď na pevné disky, alebo využiť inú cloudovú službu.