Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

MIMORIADNE Polícia VARUJE pred masívnymi ÚTEKMI detí! PÁTRANÍ po maloletých pribúda: Čo sa to deje?

Ilustračné foto. Zdroj: regiony.sk

SLOVENSKO – Prípadov nezvestných detí pribúda čoraz viac a čo je horšie, stúpa aj počet pokusov o samovraždu. Polícia SR upozorňuje na zvýšené riziko útekov detí z domova, pričom dôvodom sú neprimerané reakcie rodičov na vysvedčenie zo školy.

Aktualizované o 14:55 h

Skvelá správa! Pred pár minútami Pohotovostný pátrací tím informoval, že Emma H. sa našla a je v poriadku.

V stredu 31. januára si školáci prevezmú polročné vysvedčenie, ktoré odzrkadľuje ich výsledky v škole. Tie nemusia byť práve najlepšie, čo mnohým rodičom môže prekážať. Polícia upozorňuje, že vysvedčenie nie je rozsudok a neprimeraná reakcia zákonného zástupcu môže spôsobiť aj útek z domova.

“Z dlhodobej praxe môžeme povedať a zároveň upozorňujeme, že rodičia by v prípade ohodnotenia, ktoré nie je podľa ich predstáv, dieťa nemali trestať. Môže tým dôjsť nielen k traume, ale aj k prípadným útekom z domu,” varuje Zuzana Hrabovská z Odboru komunikácie a prevencie Prezídia PZ. Namiesto kriku by sa rodičia alebo iní rodinní príslušníci mali s deťmi otvorene rozprávať a uistiť ich, že útek z domova nič nevyrieši. V takomto prípade hrozí deťom riziko úrazu a môžu sa vystaviť situáciám, kedy sa môžu stať obeťou trestného činu.

Zdroj: TASR/ Radovan Stoklasa

Každý prípad nezvestného dieťaťa sa rieši

V spoločnosti je zaužívaná informácia, že polícia vyhlasuje pátranie po nezvestnej osobe až po uplynutí 24 hodín od zmiznutia. Ide o mýtus, ktorý môžeme vídať hlavne vo filmoch. “Každému prípadu nezvestného dieťaťa polícia venuje mimoriadnu pozornosť. V takejto situácii spolupracujú všetky potrebné policajné zložky. Ak zistené skutočnosti nasvedčujú tomu, že sa maloletá osoba zákonnému zástupcovi neozýva a zákonný zástupca má podozrenie, že maloletej osobe hrozí nebezpečenstvo, ihneď treba kontaktovať políciu,” ozrejmila Hrabovská.

V rámci pátrania po nezvestnej osobe je často aj prostredníctvom sociálnej siete Policajného zboru a médií vyzvaná o pomoc i široká verejnosť, ktorá už v minulosti niekoľkokrát prispela k nájdeniu aj nezvestných neplnoletých osôb.

Existujú aj iné riešenia ako útek

Školské zariadenia navštevujú aj policajní preventisti. Tí sa na stretnutiach rozprávajú aj o tom, ako sa bezpečne správať. Zároveň apelujú na školopovinné deti a mládež, aby sa ani v prípade zlých známok neobávali reakcie rodičov. Rovnako ich informujú o možnostiach riešenia kritických situácií.

Zdroj: TASR / Milan Drozd

“Polícia napríklad upozorňuje školopovinné deti na to, aby nezabudli, že každá situácia má riešenie a každý má pri sebe osobu, ktorej sa v prípade núdze môžu zdôveriť. S dôverou sa taktiež môžu obrátiť na detské linky, kde im pomocnú ruku ponúknu odborníci a, samozrejme, v prípade potreby je pripravená pomôcť aj polícia,” dodala Hrabovská z Prezídia PZ.

Polícia zároveň apeluje na rodičov, aby svoje deti miesto trestu za neželané vysvedčenie radšej povzbudili. Známky predsa nie sú všetko.

Aktuálne prebieha už viacero pátraní

Záchranný systém Slovensko – Pátranie po osobách na svojom Facebooku informuje o viacerých prebiehajúcich pátraniach po maloletých. O pátraniach informuje na Facebooku aj Pohotovostný pátrací tím. Po nezvestných deťoch pátra aj polícia.

 

Najnovšie bolo 1. februára pátranie vyhlásené  po 17-ročnej Alexandre Pahoľárovej z Košíc. Nie je známy ani jej popis, ani popis jej oblečenia.

Alexandra Pahoľárová. ZDROJ: Záchranný systém Slovensko – Pátranie po osobách

Ak uvidíte alebo nájdete Alexandru, ihneď volajte linku polície (158) a následne Záchranný Systém Slovensko – Pátranie po osobách +421 948 11 22 33.

Pátranie bolo vyhlásené po 17-ročnej Diane Polyákovej z Košíc, ktorá sa momentálne nachádza v reedukačnom centre v Levoči.

Diana je nezvestná od 7. januára, kedy sa z vianočných prázdnin už nevrátila do reedukačného centra. Doposiaľ o sebe a ani o svojom pobyte nepodala žiadnu správu. Vykonanými previerkami a opatreniami sa doposiaľ Dianu nepodarilo vypátrať.

Diana je vysoká 162 cm, štíhla, má svetlozelené oči a krátke tmavohnedé vlasy. Popis oblečenia nie je známy. Diana má vľavo na temene hlavy vytetované srdiečko.

Diana Polyáková. ZDROJ: Polícia Prešovský kraj

Akékoľvek poznatky k nezvestnej 17 ročnej Diane oznámte na Okresnom riaditeľstve Policajného zboru v Poprade, č. t. 0961 89 3371, resp. na linku 158. Informácie môžete poskytnúť aj prostredníctvom našej FB stránky Policajného zboru.

Od 7. januára je nezvestná aj 15-ročná Klára Rafaelová z Košíc, ktorá tiež momentálne žije v reedukačnom centre v Levoči.

Klára sa tiež nevrátila z vianočných prázdnin. Odvtedy nepodala o sebe žiadne informácie. Vykonanými previerkami a opatreniami sa doposiaľ Kláru nepodarilo vypátrať.

Klára je vysoká 165 cm, štíhla, má hnedé oči a hnedé kučeravé vlasy. Popis oblečenia nie je známy.

Klára Rafaelová. ZDROJ: Polícia Prešovský kraj

Akékoľvek informácie nezvestnej Kláre oznámte na Okresnom riaditeľstve Policajného zboru v Poprade, č. t. 0961 89 3371, resp. na linku 158. Informácie môžete poskytnúť aj prostredníctvom našej FB stránky Policajného zboru.

Do reedukačného centra v Levoči sa z vianočných prázdnin nevrátila ani 16-ročná Slavomíra Kurinová z Jovíc, okres Rožňava. Slavomíra je nezvestná od 7. januára. Nie sú známe žiadne informácie o jej pohybe či pobyte. Vykonanými previerkami sa ju nepodarilo vypátrať.

Slavomíra je vysoká 154 cm, štíhla, má hnedé oči a tmavé vlasy po plecia. Popis oblečenia nie je známy.

Slavomíra Kurinová. ZDROJ: Polícia Prešovský kraj

Akékoľvek informácie o nezvestnej Slavomíre oznámte na Okresnom riaditeľstve Policajného zboru v Poprade, č. t. 0961 89 3371, resp. na linku 158. Informácie môžete poskytnúť aj prostredníctvom našej FB stránky Policajného zboru.

28. januára 2024 bolo vyhlásené pátranie po 16-ročnom Nicolasovi Šnajderovi z okresu Žilina. Má dlhšie hnedé vlasy a hnedé oči. Naposledy mal oblečené hnedé tepláky a zelenú bundu.

Zdroj: Facebook/Záchranný systém Slovensko – Pátranie po osobách

OR PZ v Prievidzi vyhlásilo 18. januára 2024 pátranie po 15-ročnej Lujze Karvayovej z Lehoty pod Vtáčnikom. Je 160 cm vysoká, váži 56 kg, je strednej postavy, má oválnu tvár a hnedé vlasy po pás. Oblečenú mala čiernu bundu, biele tenisky, zelenú čiapku a so sebou mala čierny ruksak.

Zdroj: Facebook/Pohotovostný pátrací tím – TN kraj

Od 23. decembra 2023 je nezvestný aj 17-ročný Danylo Piatnytskyi s ukrajinskou štátnou príslušnosťou, ktorý býva v okrese Senec. Má štíhlu postavu, polodlhé hnedé vlasy a hnedé oči. Naposledy mal na sebe béžové šuštiakové kapsáče, bielu zimnú bundu a kožené topánky nezistenej farby.

Facebook/Záchranný systém Slovensko – Pátranie po osobách

Najdlhšie je nezvestný 15-ročný Simon Kluvanec, po ktorom bolo vyhlásené pátranie ešte 4. októbra 2023. Jeho bydlisko je nezistené. Je vysoký 180 cm, má štíhlu postavu a dlhé tmavohnedé vlasy. Naposledy mal na sebe čierne tričko, čierne rifle a pri sebe mal mobilný telefón značky Samsung.

Zdroj: Facebook/Pohotovostný pátrací tím

Ak uvidíte alebo nájdete niektorú z týchto hľadaných osôb, ihneď volajte linku polície (158) a následne Záchranný Systém Slovensko – Pátranie po osobách na +421 948 11 22 33, prípadne Pohotovostný pátrací tím na +421 940 555 959.