Dobre vedieť Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

MIMORIADNE TIETO balíky od kuriéra určite NEPREBERTE! Slovenskom sa šíri veľký PODVOD, takto prídete o PENIAZE

kuriér
Ilustračná foto. Zdroj: Pexels

SLOVENSKO – Keďže objednávanie cez internet je čoraz populárnejšie, aj v tomto smere sa nájde stále viac podvodníkov, ktorí sa snažia ľudí oklamať. Slováci sa čoraz častejšie sťažujú na podvodné balíky, v ktorých nie je to, čo si objednali alebo im zásielky prídu aj napriek tomu, že si nič neobjednali.

Kuriérske spoločnosti v roku 2023 zaevidovali vyššiu aktivitu podvodníkov. Dôvodom je aj to, že ľudia pred Vianocami objednávali viac ako predtým a išlo teda o skvelú príležitosť pre klamárov. “Najčastejšie ide o tzv. phishing prostredníctvom podvodných e-mailov alebo SMS správ zneužívajúcich meno doručovacích služieb, snažíme sa však zasahovať aj proti falošným a nevyžiadaným zásielkam. Podvodníci pri nich zneužívajú získanú databázu mien a adries, na ktoré potom zasielajú nevyžiadaný tovar alebo predmety na dobierku v očakávaní, že ju príjemca zaplatí, hoci si nič neobjednal,” uviedla pre Regióny.sk Radka Laky, manažérka zákazníckeho centra v spoločnosti Packeta.

Packeta
Ilustračné foto. Zdroj: Packeta

Pozor na balíky s dobierkou

Práve scenár s balíkmi na dobierku sa opakuje najčastejšie. Zväčša dochádza k dvom situáciám – kuriér vám prinesie balík na dobierku aj napriek tomu, že ste si nič neobjednali, alebo vám príde balík, ktorý sa tvári ako ten, čo ste si objednali, sedí dokonca aj suma dobierky, no vo vnútri už nie je ten tovar, na ktorý ste čakali.

“Podvodníci často využívajú fakt, že mnohí ľudia majú naraz na ceste viacero zásielok, a preto môžu stratiť ostražitosť. Preto je dôležité mať dobrý prehľad o svojich objednávkach. Vhodné je napríklad používať mobilnú aplikáciu kuriérskej spoločnosti, ktorá umožňuje detailne sledovať priebeh objednávky a cestu balíka od odoslania až po doručenie,” prezradil Peter Pavuk, generálny riaditeľ DPD SK.


MIMORIADNE Slováci ZÚRIA, TU nenakupujte! POZOR na TIETO e-shopy: Môžete prísť o PENIAZE aj tovar


Zároveň odporúča, aby si ľudia overovali zásielky cez tracking, či daná zásielka naozaj existuje. Napríklad v prípade kuriérskej spoločnosti DPD sa tam zadáva kombinácia zásielky a PSČ, do ktorej sa podvodníci málokedy trafia. V mobilnej aplikácii Packeta si zase môžete overiť všetky doručované a očakávané zásielky. Ľahko tak identifikujete reálne objednávky, ktoré ste urobili a môžete odhaliť aj tie nevyžiadané.

Ako sa podvodníci dostanú k vašim údajom?

Podľa kuriérskych spoločností k tomu môže dôjsť rôznymi spôsobmi. Možno ste svoju adresu zadali pri registrácii do rôznych podvodných súťaží alebo ste sa zaregistrovali cez nejaký formulár na internete. Taktiež ste mohli dať súhlas s rôznymi marketingovými aktivitami na sociálnych sieťach a internete. Podvodníci takéto osobné údaje získavajú rovnako ako v prípade nevyžiadaných e-mailov a telefonátov. Výnimkou nie je ani obchodovanie s citlivými údajmi.

Preto by ste si mali dávať pozor na to, na aké odkazy klikáte a kde všade vypisujete svoje osobné údaje. Ak sa nechcete stať obeťou podvodu, radšej navštevujte len overené e-shopy. Taktiež si dávajte pozor na podozrivé odkazy a vždy uprednostnite oficiálne kontakty tej ktorej spoločnosti.

>>Viete, ako odhaliť podvodnú zásielku a čo robiť v prípade, že sa stanete obeťou podvodu? Dočítate sa na ďalšej strane.<<