Politika Domáce Top

Ministerstvo spravodlivosti čaká veľké sťahovanie. Do priestorov za milióny eur

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Rezort spravodlivosti čaká sťahovanie, stihnúť by sa malo ešte v tomto volebnom období. Ministerstvo pod vedením Gábora Gála (Most-Híd) dostalo zelenú na podpis zmluvy s Výskumným ústavom zváračským, s ktorým rokovalo od jesene. Štát si chce priestory najskôr prenajať, neskôr ich aj za viac ako 23 miliónov eur odkúpiť. 

 

O rozhodnutí presťahovať sa do areálu Výskumného ústavu zváračského, ktorý má vo vlastníctve spoločnosť Račianska – Reality, a. s., informoval minister spravodlivosti Gábor Gál na jeseň minulého roka. Ministerstvo následne začalo viesť rokovania o podmienkach nájmu a kúpy. V tom čase minister počítal s tým, že ročný nájom bude stáť okolo 1,42 milióna eur.

Nielen prenájom, ale aj kúpa

Suma, za ktorú si bude štát priestory prenajímať je však nakoniec vyššia, ako Gál pôvodne predpokladal. Po rokovaniach tento týždeň ministerstvo spravodlivosti na vládu predložilo materiál, v ktorom uvádza, že s prenajímateľom priestorov bol spracovaný návrh nájomnej zmluvy s predpokladanými ročnými nákladmi vo výške 1 700 000 eur. Nájomné má pritom tvoriť 1 500 000 eur a prevádzka zvyšných 200 000 eur. V zmluve sa tiež hovorí o tom, že najskôr po dvoch rokoch nájmu by ministerstvo budovu odkúpilo do vlastných rúk za kúpnu cenu, ktorá je aktuálne vo výške cca 23 025 278 eur.”

Budova postavená v štýle Art deco na Račianskej ulici momentálne prechádza rozsiahlou rekonštrukciou. Ministerstvo sa do kancelárskych priestorov s rozlohou 100 202 m² plánuje presunúť už koncom tohto roka.  Okrem toho bude mať k dispozícii aj skladové priestory s výmerou 1 477 m² a 100 parkovacích miest, s tým, že ich počet môže vzrásť až na dvojnásobok. “Som veľmi rád, že ostatní členovia vlády podporili náš projekt sťahovania, myslím si, že aj napriek dobrým vzťahom s Najvyšším súdom SR sa obom inštitúciám najmä priestorovo uľaví. Hoci proces sťahovania tak rozsiahlej inštitúcie bude náročný, verím, že ak sa zmluva podpíše, to do konca tohto roka stihneme,” uviedol Gál. V budove bude okrem ministerstva sídliť aj Centrum právnej pomoci.

Budova, do ktorej sa má ministerstvo spravodlivosti presťahovať, momentálne prechádza rekonštrukciou. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Málo miesta

Momentále sídli ministerstvo spravodlivosti na bratislavskom Župnom námestí. V rovnakej budove sa zároveň nachádza aj Najvyšší súd SR. Obe inštitúcie dlhodobo upozorňovali na to, že takýto stav je nevyhovujúci. Problémom boli hlavne kapacitné limity. V budove projektovanej pre zhruba 300 ľudí ich pracoval až viac ako dvojnásobok.

Dnes už bývalá ministerka spravodlivosti za stranu Most-Híd Lucia Žitňanská preto začala s hľadaním nových priestorov. Keď ich nenašla v žiadnej štátnej či verejnoprávnej budove, pristúpila k vyhláseniu súťaže. Do tej sa prihlásilo 11 záujemcov, pričom na konci vzišli dve ponuky, ktoré sa ukázali ako najvýhodnejšie. Jedna bola od finančnej skupiny J&T, ktorá ministerstvu ponúkala možnosť presťahovať sa do modernej budovy Westend Court na Patrónke. Druhá pochádzala od Penty, ktorá ponúkala rovnako moderné priestory v komplexe Digital park v Petržalke.

Momentálne sídli rezort spravodlivosti na Župnom námestí v jednej budove s Najvyšším súdom SR. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

S Pentou ani J&T Gál ísť nechcel

Medzitým v marci 2018 vystriedal Luciu Žitňanskú vo vedení rezortu spravodlivosti Gábor Gál. Ten však ani s jednou z ponúk, ktoré mu skončili na stole, spokojný nebol. Problém spočíval najmä v tom, že obe pochádzali od finančných skupín, ktoré podľa neho nemajú najlepšiu povesť a netešia sa ani dôvere medzi verejnosťou. Požiadal preto o aktualizáciu ponúk. Oficiálne to zdôvodnil zaistením ešte väčšej transparentnosti.

Po tomto Gálovom kroku sa ako najvýhodnejšia ukázala možnosť prenajať si priestory v areáli Výskumného ústavu zváračského na Račianskej ulici. “K prenájmu budovy v širšom centre Bratislavy sme sa odhodlali preto, lebo dnes VÚZ nepotrebuje takú veľkú budovu ako v minulosti,” vysvetlil generálny riaditeľ ústavu Ľuboš Lopatka. Zároveň upozornil, že misterstvu spravodlivosti prenajmú iba 25 percent celkovej úžitkovej plochy všetkých budov nachádzajúcich sa v areáli. Prenájom nemá mať žiaden dopad ani na činnosť ústavu.

Minister spravodlivosti SR Gábor Gál (Most-Híd) Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Pochvaľuje si aj Švecová

Z toho, že rezort spravodlivosť sa odsťahuje z budovy na Župnom námestí, má radosť aj predsedníčka Najvyššieho súdu Daniela Švecová. S priestormi, v ktorých by mala ostať už koncom roka sama, avizovala veľké plány. Krátko potom, ako Gál ohlásil, že pre ministerstvo našli nové priestory informovala, že chce budovu súdu po ich odchode zrekonštruovať. “Za mimoriadne dôležité považujem, že prvýkrát v histórii bude mať Najvyšší súd SR vlastné sídlo, a teda kvalitnejšie podmienky pre výkon súdnictva,” uviedla Švecová.