Politika Zahraničné

Šéfom Zelenského ochranky bude muž napojený na oligarchu Kolomojského

Šéfom Zelenského ochranky bude muž napojený na oligarchu Kolomojského. Zdroj: SITA/AP

KYJEV – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj si za šéfa svojej ochranky vybral Maxyma Donca, o ktorom agentúra Reuters napísala, že má väzby s magnátom Ihorom Kolomojským. Donec bol dlhé roky aj Kolomojského ochrankárom, upozornil spravodajský portál UA portal.

 

Vymenovaním za šéfa prezidentskej ochranky získal Donec súčasne aj funkciu zástupcu riaditeľa úradu na ochranu ústavných činiteľov. Výnos o Doncovom vymenovaní do týchto funkcií sa na stránke prezidentskej kancelárie objavil vo štvrtok.

Agentúra Reuters pripomenula, že minulý týždeň bol za vedúceho kancelárie ukrajinského prezidenta vymenovaný právnik Andrij Bohdan, ktorý má tiež prepojenie na Kolomojského.

Do svojho zvolenia do prezidentskej funkcie nemal Zelenskyj žiadne skúsenosti s politikou, ak sa neberie do úvahy to, že v sitcome Sluha národa hral postavu učiteľa, ktorý sa zhodou náhod stal prezidentom. Vo svojej predvolebnej kampani Zelenskyj svojim voličom sľuboval, že bude bojovať proti korupcii a skoncuje so zaužívanými zvyklosťami v politike.

V tejto súvislosti vyvolali a naďalej vyvolávajú podozrenie jeho obchodné väzby na Kolomojského, ktorý je jedným z najbohatších mužov na Ukrajine a ktorý sa so štátom dostal do ostrého sporu pre kontrolu nad bankou PrivatBank, najväčším poskytovateľom pôžičiek na Ukrajine. Kolomojskyj túto banku vlastnil až do roku 2016.

Agentúra Reuters nedávno zdokumentovala väzby medzi Doncom a Kolomojským a našla fotografie zo šiestich rôznych príležitostí, na ktorých boli spolu. Žiadna zo zainteresovaných strán sa k týmto zisteniam nevyjadrila.

Zelenskyj odvolal viacerých členov Rady národnej bezpečnosti a obrany

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v piatok odvolal z Rady národnej bezpečnosti a obrany Ukrajiny (RNBOU) viacerých členov vymenovaných ešte svojím predchodcom Petrom Porošenkom.

Ako informovala agentúra UNIAN, medzi odvolanými sú bývalý šéf prezidentskej kancelárie Ihor Rainin, bývalý tajomník RNBOU Olexandr Turčynov, bývalý hlavný veliteľ generálneho štábu ozbrojených síl Viktor Muženko a minister pre informačnú politiku Jurij Stec.

Na zasadnutí RNBOU, ktoré sa konalo v piatok v Kyjeve, sa malo okrem iného rokovať o širokom spektre problémov v energetickom sektor, vrátane zavedenia nového modelu trhu s elektrickou energiou, problémov s uhoľným, plynárenským a jadrovým priemyslom, uviedol pred rokovaním tajomník RNBOU Oleksandr Danyľuk, ktorého do tejto funkcie vymenoval Zelenskyj svojím výnosom pred dvoma dňami.

Predchádzajúci tajomník RNBOU Olexandr Turčynov podal demisiu 17. mája.

Zelenskyj sa funkcie hlavy štátu ujal 20. mája a odvtedy urobil na vedúcich vládnych postoch mnoho personálnych zmien.