Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

Mladí vodiči na cestách ZABÍJALI! Pre TOTO sa musia PRESKÚŠAŤ: Sprísnia sa pre nich podmienky?

mladí šoféri
Zdroj: Pexels, FB/Polícia SR, úprava regiony.sk

SLOVENSKO – V poslednom období pribúda počet dopravných nehôd, ktoré zavinili mladí vodiči. V mnohých prípadoch ide, žiaľ, aj o tragické udalosti, pri ktorých prišli o život nevinní ľudia. Naposledy Slovenskom otriasol prípad z Domaniže, kde zomreli dvaja mladí chlapci.

18-ročný Lukáš neprispôsobil svoje schopnosti a podľa slov jeho kamaráta sa ako začiatočník ešte navyše aj snažil vytiahnuť pre ostatnými chlapcami. Skončilo to tak, že auto narazilo do domu a o život prišiel mladší brat šoféra Peter (†17) a ich kamarát Matej (†22).


Desivé DETAILY MIMORIADNEJ TRAGÉDIE Prvé SLOVÁ z auta SMRTI: Prosili sme ho, aby SPOMALIL! ŠOKUJÚCA reakcia šoféra Lukáša, ktorého vinou ZOMRELI dvaja ľudia


Kvôli takýmto prípadom pribúda čoraz viac otázok ohľadom mladých vodičov. Mali by sa vodičské preukazy rozdávať až vo vyššom veku alebo by sa mali sprísniť podmienky na ich získanie?

“Ďalšie zbytočne vyhasnuté životy a pritom by stačilo dodržiavať rýchlosť, keďže v takom mladom veku o skúsenostiach za volantom hovoriť nemôžem,” uviedla Ivana. “Úplne zbytočne vyhasnuté životy. Ešte uvažujte o skoršom vydaní vodičských aj na nákladné a autobusy… aby mladícka neuváženosť vzala ešte viac životov,” poznamenala ďalšia komentujúca.

Zdroj: FB/Polícia SR – Trenčiansky kraj

Mladí vodiči spôsobujú veľa nehôd

Odbor dopravnej polície Prezídia Policajného zboru pravidelne zverejňuje štatistiky dopravnej nehodovosti. Za rok 2023 bolo evidovaných 7 516 dopravných nehôd vodičov motorových vozidiel (vinníkov). Z toho až 1 432 nehôd bolo zapríčinených mladými ľuďmi vo veku od 15 do 24 rokov. Alkohol bol prítomný pri 190 nehodách z tohto počtu.

“Medzi tri hlavné príčiny vzniku dopravných nehôd mladých vodičov patrí podľa štatistiky porušenie povinností vodiča, rýchlosť jazdy a nesprávna jazda cez križovatku. Z uvedeného možno konštatovať, že mladí vodiči častokrát preceňujú svoje schopnosti, nezvládajú techniku jazdy a neuvedomujú si s tým spojené následky, ktoré môžu pri dopravnej nehode vzniknúť,” uviedla pre Regióny.sk Denisa Bárdyová, hovorkyňa Prezídia PZ.

>>Dočkáme sa sprísnenia podmienok na získanie vodičského oprávnenia? A v akých prípadoch sa mladí vodiči musia preškoliť? Viac sa dočítate na ďalšej strane.<<