Most-Híd a SMK uvažujú, že sa spoja. Získali by tým aj ďalšieho spojenca

Ak sa najväčšie strany zastupujúce maďarskú komunitu na Slovensku, Most-Híd a SMK-MKP, dohodnú na spolupráci, pripojí sa k nim aj MKDA-MKDSZ. Mimoparlamentné strany SMK-MKP a MKDA-MKDSZ sa na tom zhodli na piatkovom rokovaní, o ktorom informovala tlačová tajomníčka SMK Helena Fialová.

 

“MKDA–MKDSZ vzala na vedomie zámer dvoch väčších strán, SMK–MKP a Most-Híd, založiť koalíciu. Konštatuje, že vytvorenie maďarskej jednoty je zodpovednosťou predovšetkým týchto dvoch strán. Popri tom považuje za dôležité, aby nastávajúca koalícia mala široké možnosti politického pôsobenia – zdôrazňujúc vylúčenie extrémistických politických síl,” priblížila Fialová.

Delegácie strán Most-Híd a SMK-MKP sa vo štvrtok (11. 7.) na prvom spoločnom rokovaní dohodli, že nevytvoria spoločnú volebnú stranu a nebudú ani spoločne kandidovať na kandidátke Mosta-Híd. O ďalších možnostiach, teda koalícii alebo samostatnej kandidatúre, chcú strany ďalej rokovať. Vládny Most-Híd pôvodne mimoparlamentným stranám ponúkal miesta na svojej kandidátke.

Predseda strany Most-Híd Béla Bugár rokuje o spájaní s inými stranami. Zdroj: SITA

Most-Híd podľa podpredsedu strany Ábela Ravasza rokoval aj s neparlamentnými MKDA-MKDSZ, Rómskou iniciatívou Slovenska, Maďarským fórom (MF), Slovenskou konzervatívnou stranou a Šancou. Do konca leta by strana mala mať ucelený obraz toho, čo chcú a stranícke štruktúry by na jeseň mali odsúhlasiť ďalší postup.

Predseda MF Zsolt Simon po rokovaní s Mostom-Híd uviedol, že s ním ďalej rokovať nebude, pokiaľ sa postoj vládnej strany nezmení. S MF minulý týždeň rokovala aj SMK. Zhodli sa na tom, že odmietajú spoluprácu so SNS, Smerom-SD a ĽSNS.

Viac o téme: menšinové strany, MKDA-MKDSZ, Most-Híd, predvolebná spolupráca, rokovania, SMK-MKP, spájanie sa

Súvisiace články