Politika Domáce

Na 75-výročí vylodenia v Normandii nás zastupuje Raši. Podpísal mierové vyhlásenie

WA 21 Portsmouth - Podpredseda slovenskej vlády Richard Raši (druhý rad vľavo) , britský princ Charles (predný rad zľava), britská kráľovná Alžbeta, americký prezident Donald Trump a prvá dáma USA Melania Trumpová sa úèastnia na podujatí pri príležitosti 75. výroèia vylodenia v Normandii, ktoré si pripomínajú v Británii predstavitelia viacerých krajín podie¾ajúcich sa na tejto operácii v britskom Portsmouthe 5. júna 2019. Vylodenie v Normandii sa odohralo 6. júna 1944 - v deò, ktorý sa do dejín druhej svetovej vojny zapísal ako Deň D. Počas tejto operácie sa na normandských plážach vylodilo približne 135-tisíc spojeneckých vojakov, aby v okupovanom Francúzsku bojovali proti nemeckým jednotkám. Počas operácie zahynulo asi 10-tisíc spojeneckých vojakov. Zdroj: TASR/AP

PORTSMOUTH/BRATISLAVA – Podpredseda slovenskej vlády Richard Raši (Smer-SD) podpísal v stredu mierové vyhlásenie pri príležitosti 75. výročia vylodenia v Normandii, ktoré si pripomínajú v Británii predstavitelia viacerých krajín podieľajúcich sa na tejto operácii. Vyhlásenie hovorí o spoločnej ochrane mieru, aby sa hrôzy vojny neopakovali.

 

“Dnes je významný deň pre celú Európu aj pre celý svet,” povedal Raši v súvislosti so začínajúcimi sa oslavami výročia. Účastníkov podujatia v britskom Portsmouthe, kde Raši reprezentuje Slovensko, vítala podľa jeho slov britská premiérka Theresa Mayová. Ako priblížil, Portsmouth je symbolické miesto, pretože práve odtiaľto vyrazili prvé vojnové lode.

12 krajín podpísalo spoločné vyhlásenie

Raši uviedol, že 12 krajín, ktorých armády sa vylodili v Normandii, na tomto podujatí podpísali spoločné vyhlásenie. “Hovorí o stratách na životoch, ale aj o tom, ako sa spojenecké vojská dali dokopy a pomohli ukončiť druhú svetovú vojnu zo západného frontu. Hovorí o tom, že stále máme stáť pri sebe, aby sa hrôzy druhej svetovej vojny nezopakovali,” vysvetlil Raši.

Dodal, že účasť na podujatí potvrdili prezidenti Spojených štátov, Francúzska či Grécka a premiéri ďalších krajín. Privítať ich mala aj britská kráľovná Alžbeta II. s princom Charlesom. “Je to naozaj deklarácia na tej najvyššej úrovni. Treba za to, čo je pre nás bežné, teda mier, bojovať aj naďalej,” vyjadril sa Raši.

Raši uviedol, že 12 krajín, ktorých armády sa vylodili v Normandii, na tomto podujatí podpísali spoločné vyhlásenie. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

V závere deklarácie sa píše, že aj takýmto spôsobom chcú krajiny vzdať hold veteránom tzv. Dňa D a uctiť si pamiatku padlých, “aby obete minulosti nikdy nevyšli navnivoč a nikdy neboli zabudnuté”.

Rašiho čaká obed s významnými predstaviteľmi

Po slávnostnom začatí hlavného programu absolvuje Raši spoločný obed s predstaviteľmi jednotlivých krajín. Historickú udalosť si pripomínajú zástupcovia krajín, ktoré boli súčasťou operácie Overlord. Okrem britskej kráľovnej a amerického prezidenta sú v Portsmouthe aj francúzsky prezident Emmanuel Macron, britská premiérka Theresa Mayová, nemecká kancelárka Angela Merkelová, český premiér Andrej Babiš a ďalší.

WA 23 Portsmouth – Podpredseda slovenskej vlády Richard Raši (uprostred), americký prezident Donald Trump (druhý sprava), prvá dáma USA Melania Trumpová (vpravo), francúzsky prezident Emmanuel Macron (vľavo) a britská premiérka Theresa Mayová sa zpastnia na podujatí pri príležitosti 75. výročia vylodenia v Normandii, ktoré si pripomínajú v Británii predstavitelia viacerých krajín podieľajúcich sa na tejto operácii v britskom Portsmouthe 5. júna 2019. Zdroj: TASR/AP

Vylodenie v Normandii sa odohralo 6. júna 1944, v deň, ktorý sa do dejín druhej svetovej vojny zapísal ako Deň D. Počas tejto operácie sa na normandských plážach vylodilo približne 135-tisíc spojeneckých vojakov, aby v okupovanom Francúzsku bojovali proti nemeckým jednotkám. Počas operácie zahynulo približne 10-tisíc spojeneckých vojakov.

Operácia s kódovým názvom Overlord po štyroch rokoch otvorila západný front. Bola to jedna z najväčších vojenských operácií druhej svetovej vojny. Zúčastnili sa jej jednotky Austrálie, Belgicka, Británie, Československa, Francúzska, Grécka, Holandska, Kanady, Nového Zélandu, Nórska, Poľska a Spojených štátov.