Dobre vedieť Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

Na SLOVENSKO sa valia NOVÉ obchody a fast foody! Na TOTO ľudia stoja v rade aj DESIATKY hodín: Vieme podrobnosti

Ilustračné foto. Zdroj: Zoznam.sk/Ján Zemiar

SLOVENSKO – Na slovenský trh mieria ďalší zahraniční hráči. Slováci by si už v najbližšom období mohli nakúpiť v novej siete drogérií, zájsť do známeho fastfoodu či ušetriť na oblečení v lacnom diskonte.

Slovensko je dnes zaujímavý trh pre viaceré siete, ktoré pôsobia v maloobchode. Ide najmä obchody, ktorých konkurenčnou výhodou je nízka cena. Minulý rok k nám prišiel Primark, ale aj Action, ktorý otvoril prevádzky po celom Slovensku. Nasledovať ich zrejme budú aj ďalší. Značky, ktoré avizovali alebo zvažujú svoj príchod, spísali Hospodárske noviny.

Lienka, čo má stlačiť ceny nadol

Poľský diskont Biedronka, za ktorým stojí portugalská skupina Jeronimo Martins, by u nás mal prvé predajne otvoriť do konca roka 2024. V sortimente “Lienky” sa nachádzajú najmä potraviny a drogéria, v menšej miere oblečenie či doplnky do domácnosti a elektrospotrebiče. Očakáva sa, že príchod tohto lacného reťazca zostrí konkurenciu a tak by mohol stlačiť ceny potravín na Slovensku nadol.

Poľská a kórejská kozmetika

Portugalsky gigant Jeronimo Martins ešte raz. V portfóliu má totiž popri Biedronke aj sieť drogérií Hebe, ktorá už u nás pôsobí ako internetový obchod. V Poľsku a Česku majú aj kamenné prevádzky a tie by mali časom pribudnúť aj na Slovensku. Pôvodné plány na ich otváranie oddialila pandémia. V ich sortimente nájdeme poľskú kozmetiku, tradičné značky či kórejskú starostlivosť o telo a pleť.

Lacné oblečenie a doplnky z Nemecka

Okrem poľskej „Lienky“ po Slovensku pokukuje aj ďalší diskont. A to nehovoríme o ruskom Mere, ktorého plány u nás zdá sa stroskotali. Ale o nemeckej sieti Woolworth, ktorá sa orientuje na oblečenie a rôzne doplnky, napríklad do domácnosti. Na domácej pôde má už 600 predajní, stále rastie a v Európe ich chce mať celkovo až 5-tisíc. Zástupcovia siete už pre HN potvrdili, že slovenský trh má “vysoký potenciál a zohráva reálnu úlohu v plánovaní expanzie”.

Drahý fastfood

Obľúbenú sieť reštaurácií s rýchlym občerstvením Five Guys aktuálne nájdeme vo Viedni, v budúcom roku pribudne v Prahe a výhľadovo zrejme aj v Bratislave. Sieť s americkými koreňmi sa od fastfoodov, na aké sme zatiaľ na Slovensku zvyknutí, odlišuje vyššími cenami. HN sa na ilustráciu pozreli na cenovky u rakúskych susedov. Najlacnejší hamburger stojí 10,5 eura, hotdog 7,3 eura a hranolčeky začínajú na 5 eurách.

Na kuracinu čakali až 20 hodín

Keď v novembri otvoril prvú pobočku v Česku americký fastfood Popeyes, ľudia v Prahe čakali v rade na svoj burger aj 20 hodín. Sieť, ktorá sa špecializuje na jedlo s kuracím mäsom, už funguje taktiež v Poľsku a pripúšťa aj expanziu na Slovensko.

Zatiaľ, čo niektoré reťazce k nám prichádzajú, iné na Slovensku vlani nadobro skončili:


BANKROT a hromadné PREPÚŠŤANIE: Tieto OBCHODY a obľúbené ZNAČKY na Slovensku definitívne KONČIA! TOTO si už viac NEKÚPITE