Regióny Prešov Košice Top

Na Slovensku plánujú NOVÚ JADROVÚ elektráreň! TU by mala stáť: Ľudí by museli PRESŤAHOVAŤ

ZDROJ: TASR

BRATISLAVA – Hoci jadrová energetika je označovaná ako ekologická i bezpečná, zlé svetlo na ňu stále vrhá černobyľská havária. Správa o tom, že by na Slovensku mali stavať novú jadrovú elektráreň, preto vyvolala rozruch. Obyvatelia obcí, ktoré boli spomenuté ako potenciálne lokality na stavbu, nadšení nie sú a skloňujú slovo petícia.

 

Na Slovensku dnes fungujú dve jadrové elektrárne, v Jaslovských Bohuniciach a Mochovciach. Podľa zámerov štátu a energetikov by k ním mohla pribudnúť tretia. „Na východ treba dostať jeden silný zdroj elektrickej energie. Nie je to nič iné ako jadro,“ povedal v relácii Na telo exminister hospodárstva Richard Sulík (Saska).

Nie sú to iba predvolebné vyhlásenia. Plán postaviť na Slovensku novú atómovú elektráreň potvrdil rezort hospodárstva. Minister hospodárstva Peter Dovhun podpísal minulý týždeň Memorandum o spolupráci pri podaní prihlášky v Projekte Phoenix, ktorý vyhlásili USA. V rámci neho môže Slovensko získať dvojmiliónový grant na financovanie štúdie uskutočniteľnosti výstavby.

Projekt sa týka malých modulárnych reaktorov, ktoré sú bezpečné a zároveň ich využitie je flexibilnejšie ako dnes používané veľké jadrové reaktory. “Malé modulárne reaktory nemajú nahradiť naše existujúce jadrové zdroje. Mali by nahradiť uhoľné elektrárne a byť ďalším zdrojom stabilného a bezuhlíkového energetického mixu a sebestačnosti Slovenska,“ vysvetlil Branislav Strýček, generálny riaditeľ Slovenských elektrární.

Podpis Memoranda o spolupráci s cieľom zabezpečiť podmienky pre podporu rozvoja malých modulárnych reaktorov. Zdroj: Slovenské elektrárne
Podpis Memoranda o spolupráci s cieľom zabezpečiť podmienky pre podporu rozvoja malých modulárnych reaktorov. Zdroj: Slovenské elektrárne

Kruh pre elektráreň je už vymeraný, museli by presťahovať ľudí

Sulík, ako potenciálne miesta, kde by jadrová elektráreň mohla stáť, spomenul obce Kecerovce a Vojany na východe Slovenska. Obyvatelia spomenutých dedín túto novinku neprijali s nadšením. Sú pripravení spísať petíciu.

V Kecerovciach (okres Košice-okolie) o atómovej elektrárni uvažovali ešte v minulom režime, v 70. rokoch minulého storočia tam prebiehal prieskum. Už je tam dokonca vymeraný kruh, kde by sa mohla stavať elektráreň. Starosta Miroslav Galas-Zaufal (Smer-SD) pre Korzár však upozorňuje, čo všetko by výstavba vyžadovala: „Musela by sa urobiť uzávera, vyvlastniť pozemky, domy, presťahovať ľudí. Vôbec to nie je také jednoduché, keď niekto povie: postavíme v Kecerovciach atómku.“

Zámer sa nepozdáva ani obyvateľom vo Vojanoch (okres Michalovce). Stále majú v živej pamäti jadrovú katastrofu v Černobyle, podotýka starosta Štefan Czinke (nezávislý).

Ilustračná foto. ZDROJ: TASR

To, že v hre sú aj spomínané obce Kecerovce a Vojany, potvrdil jadrový expert, profesor Vladimír Slugeň zo STU. „Áno, aj tieto. Tu bude mať však významné slovo Úrad jadrového dozoru, ktorý v súlade so zákonom i mierovom využívaní jadrovej energie schvaľuje možné lokality na umiestnenie jadrového zariadenia tohto typu,“ uviedol pre Korzár.

Budúcnosť plánu je viac než otázna. Rezort hospodárstva poslal prihlášku a žiadosť na získanie grantu od USA. „Nikde nie je zaručené, že budeme úspešní,” povedal profesor Slugeň. Dodáva, že na vypracovanie serióznej štúdie treba primeraný čas, teda aspoň rok. Opatrný je aj vo vyjadreniach, kedy by elektráreň mohla byť realitou. „Optimisticky niekedy po roku 2035, ak začneme na tom všetci seriózne pracovať,“ dodal.

O tom, či tretia atómová elektráreň raz bude dodávať energiu, alebo plán ostatne iba v šuplíku, rozhodnú politici, a teda postoj budúcej vládnej garnitúry k jadrovej energii.


Masívne PREPÚŠŤANIE a KRACH fabrík? Na Slovensko sa valí VÁŽNY problém: Vieme detaily