Dobre vedieť Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

Na TOTO sme čakali roky: TENTO doklad pri šoférovaní už NEBUDETE musieť mať! Poznáme detaily

Ilustračné foto. Zdroj: FB/Polícia SR

SLOVENSKO – Máme skvelé správy pre všetkých vodičov. Už čoskoro nás čaká ďalšia zmena, tento raz ale pomerne príjemná. Od januára 2025 nebudete mať povinnosť nosiť so sebou vytlačenú zelenú kartu, bude vám stačiť aj v elektronickej forme.

Na túto tému upozorňuje portál Finsider. Toto rozhodnutie prijalo valné zhromaždenie Rady kancelárií CoB (Council of Bureaux – európska kancelária poisťovní pôsobiacich v sektore poistenia vozidiel). Na jeho základe budú všetky členské krajiny povinné od januára budúceho roka  akceptovať zelenú kartu v elektronickom formáte PDF.

Ide o záväzné rozhodnutie, čo potvrdila aj hovorkyňa Slovenskej asociácie poisťovní a Slovenskej kancelárie poisťovateľov Eva Jacková. Poisťovne tak budú musieť doručovať aj elektronickú formu potvrdenia o PZP, čo ale mnohé robia aj v súčasnosti. Zelená karta už ale nemusí byť zelenej farby, vystavuje sa len v čierno-bielom prevedení.

Ilustračné foto. ZDROJ: FB/Polícia Trnavský kraj

Bude robiť ministerstvo vnútra problémy?

Aj keď by toto nariadenie malo platiť pre všetky členské krajiny Európskej únie, problém môže nastať na národnej úrovni, teda u nás na Slovensku. Môže sa totiž stať, že zelenú kartu v mobile nebude akceptovať samotná polícia pri dopravných kontrolách. „Akceptovanie dokladu o PZP v elektronickej podobe bude v budúcnosti možné len za predpokladu, že bude prijatá príslušná legislatíva,” uviedol pre Finsider tlačový odbor ministerstva vnútra. V Česku sa napríklad zelenou kartou nemusia preukazovať vôbec.

Ministerstvo financií, ktoré je gestorom PZP, hovorí, že zelená karta v mobile nie je zakázaná ani v súčasnosti, preto nevidí dôvod na zmenu legislatívy. S tým ale nesúhlasí Ministerstvo vnútra, podľa ktorého je vodič povinný predložiť tento doklad v listinnej podobe.

Do januára 2025 nám teda zostáva ešte dosť času na to, aby sa ministerstvá dohodli na tom, ako k tomuto prijatému rozhodnutiu pristúpia. Mnohým vodičom by to určite uľahčilo život, keďže mobily so sebou nosíme stále, a tak sa nemôže stať, že by sme zelenú kartu niekde zabudli.


Vodiči, POZOR! Na cestách pribudne NOVÁ POVINNOSŤ, za jej nedodržanie hrozia POKUTY: TOTO musíte vedieť