Spoločnosť Koronavírus Domáce Kultúra Top

Nadšenci festivalov sa dočkali. Už je známy presný dátum konania presunutého Art Film Festu

Zdroj: Art Film Fest

BRATISLAVA – Neuveriteľné sa stalo skutočnosťou. Nadšenci filmových festivalov sa konečne dočkali. Medzinárodný filmový festival Art Film Fest oznámil dátum konania presunutého podujatia. Na červenom koberci sa s hviezdami tento rok už nestretnú.

 

Pôvodne sa mal Medzinárodný filmový festival Art Film Fest v Košiciach konať 19. – 27. júna 2020. Koronavírus ale prekazil organizovanie akýchkoľvek akcií. Organizátori sa napokon rozhodli, že festival presunú až na budúci rok. Aj keď koncom marca oznámili presunutie, presný dátum vtedy nezverejnili. Teraz je už termín známy.

Znížená kvalita nie je cesta

Po niekoľkých mesiacoch ale prišla dobrá správa. Organizátori oznámili už aj konkrétny dátum konania presunutého festivalu. Uskutočniť sa má v termíne od 18. do 26. júna 2021,,Zvažovali sme presun festivalu na neskorší termín, ale minimálne do konca roka nevyzerá situácia ohľadom festivalového diania veľmi pozitívne. Preto sme sa po dôkladnom uvážení rozhodli, že nepôjdeme cestou redukovaného programu a celkovo zníženej kvality, ale konanie 28. ročníka Art Film Festu presunieme,“ povedal producent festivalu Ján Kováčik.

Ak by sa totiž festival konal tento rok, podľa nich by boli nútení zorganizovať podujatie bez účasti mnohých zahraničných tvorcov a umelcov, industry programu i sprievodného programu. ,,A práve stretnutia slovenských a zahraničných milovníkov filmu ako i divákov a filmových profesionálov počas odborných, ale aj neformálnych podujatí boli kľúčovou devízou festivalu,” dodali organizátori.

 

Art Film Fest sa uskutoční budúci rok od 18. do 26. júna 2021. Zdroj: Art Film Fest

Pastva pre oči

O tom, že filmový festival je kultúrnou akciou roka, svedčia nielen komentáre od priaznivcov, ale aj každoročná obrovská návštevnosť. Nadšenci filmu si totiž vždy nájdu to svoje. Filmový festival počas svojho maratónu každý rok premietne niekoľko stoviek filmov svetovej i domácej produkcie. Výnimočnosťou festivalu je, že viaceré projekcie osobne uvádzajú ich tvorcovia či herci. Dokonca po filme zostanú diskutovať s publikom. Na Art Film Feste sa tradične konajú autogramiády známych osobností, rôzne koncerty a výstavy.

Najväčším lákadlom festivalu sú už spomínané známe osobnosti zo sveta filmu. Vďaka úvodnému a záverečnému ceremoniálu festivalu má verejnosť možnosť zažiť červený koberec, kde sa premávajú celosvetové hviezdy.

O súťažných sekciách a oceneniach Art Filmu sa dočítate TU.

 

S hercami sa návštevníci stretnú až budúci rok. Zdroj: Art Film Fest

V rovnakých šľapajách

Medzinárodný filmový festival (MFF) Karlovy Vary postihol rovnaký osud. 55. ročník presunuli takisto na budúci rok a to na 2. – 10. júla 2021. ,,Medzinárodný filmový festival Karlovy Vary je jedným z najvýznamnejších kultúrnych udalostí u nás a ako organizátori sme nakoniec dospeli k záveru, že hľadanie redukovaných alebo alternatívnych variantov by išlo proti jeho hlavnému zmyslu, a tým je vzájomné stretávanie divákov, filmových tvorcov, ľudí z rôznych oblastí života a ich kolektívneho vnímania filmových diel,” uviedol pred časom prezident MFF Karlovy Vary Jiří Bartoška.

Festival ale aj naďalej zostáva s návštevníkmi v kontakte. ,,Rozhodli sme sa pripraviť špeciálnu verziu tradičnej prehliadky Vary vo vašom kine, ktorá by v pôvodnom festivalovom termíne (3.-11.7.2020) ponúkla divákom kín po celej Českej republike mimoriadny výber snímok, ktoré stojí za to vidieť,” uviedli z festivalu.

 

Organizátori presunuli aj MFF Karlovy Vary. Zdroj: KVIFF / Michal Čížek

Mohlo by vás zaujímať:

 

Záverečný ceremoniál Art Filmu tu bude pre divákov až o rok. Zdroj: Art Film Fest