Zahraničné Top

NATO ponúklo politickú podporu vojenskej akcii Turecka v Sýrii a Iraku

ISTANBUL  – Severoatlantická aliancia ponúkla na dnešnej mimoriadnej schôdzke politickú podporu vojenskej akcii Turecka proti militantom z Islamského štátu v Sýrii a Iraku. Ankara však nepožiadala o ďalšiu vojenskú pomoc.

“Turecko nepožiadalo o dodatočnú vojenskú prítomnosť NATO v Turecku… Turecko má veľmi schopné ozbrojené sily – druhú najväčšiu armádu v rámci aliancie,” citovala agentúra DPA generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga po bruselskej schôdzke veľvyslancov pri NATO.

Podľa agentúry Reuters Turecko požiadalo o naliehavú schôdzku po tom, čo zintenzívnilo svoju úlohu v boji proti militantom z Islamského štátu. Podniklo letecké útoky v Sýrii a Iraku. Terčom sa stali v Iraku aj tábory Strany kurdských pracujúcich (PKK).

“Sme solidárni s naším tureckým spojencom,” povedal na začiatku schôdzky Stoltenberg.

V úvode stretnutia NATO a Turecko bagatelizovali myšlienku, že by aliancia mohla poskytnúť vzdušnú a pozemnú podporu pre dramatickú zmenu v tureckej stratégii.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan však ešte pred odletom do Číny vyhlásil, že Turecko “bolo napadnuté”. Povedal to v súvislosti so samovražedným bombovým útokom v meste Suruč, pri ktorom zahynulo minulý týždeň 32 ľudí, prevažne študentov. Z útoku podozrievajú Islamský štát.

“Ak sa členská krajina NATO stane terčom útoku, NATO ju podporí v každom smere,” konštatoval Erdogan. Podľa neho “by mohla existovať povinnosť pre NATO a žiadame NATO, aby bolo na to pripravené,” uviedol Erdogan.