Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

NEČAKANÁ HROZBA! Množstvo domácností má PROBLÉM a ani o ňom netuší: Táto VODA môže aj ZABÍJAŤ! Ohrozené sú najmä deti

voda, pozor, odstávka
Ilustračná foto. Zdroj: Pexels (úprava regióny.sk)

SLOVENSKO – Mnohé domácnosti na Slovensku čerpajú vodu z vlastnej studne, pričom ani len netušia, že si tým môžu pomaly ubližovať. Posledné rozbory vzoriek vody priniesli znepokojujúce výsledky.

Pri príležitosti Svetového dňa vody (22. marec) Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR spolu s regionálnymi úradmi pravidelne poskytuje bezplatné orientačné laboratórne vyšetrenie vody z domácich studní. To je zamerané na ukazovatele dusičnany a dusitany, ktorých prekročené hodnoty môžu predstavovať riziko pre zdravie dospelých ľudí, ale predovšetkým pre deti. ÚVZ SR teraz na svojej stránke zverejnil výsledky, ktoré nie sú ani zďaleka dobré.

Približne tretina domácností nad limit

Dusičnany a dusitany sú dlhodobým problémom na Slovensku, pričom prekročené limity sú pravidelne zistené približne pri tretine domácností. Podobne dopadli aj tohtoročné rozbory. Z celkových 5 535 analyzovaných vzoriek bol počet prekročených dusičnanov v 1 272 vzorkách a počet prekročených dusitanov v 62 vzorkách. Najhoršie je na tom Nitriansky kraj, kde až polovica vzoriek odhalila zvýšené hodnoty.

výsledky vody
Zdroj: ÚVZ SR

Dusičnany samy o sebe nie sú nebezpečné, pretože sa vyskytujú všade okolo nás. Bežne sa vyskytujú v potravinách či v pitnej vode ako prirodzená zložka v rámci kolobehu dusíka v životnom prostredí. Problémom je ich zvýšená hodnota. Vodu v studni môžu kontaminovať napríklad úniky z blízkych odpadových vôd, žúmp, septikov, živočíšnych fariem alebo nadmerné používanie hnojív.

Aké riziká pre zdravie predstavujú?

Ako informuje ÚVZ SR, „v tráviacom trakte sa dusičnany vplyvom niektorých druhov baktérií redukujú na toxickejšie dusitany, ktoré po vstrebaní do krvi spôsobia premenu krvného farbiva hemoglobínu na methemoglobín, čo v krvnom obehu spôsobuje zníženú schopnosť prenášať kyslík. Prejavom je zmodranie kože a pier, pri vážnejších stavoch to môže byť dusenie, poškodenie funkcií mozgu až zlyhanie základných životných funkcií.“

Toto ochorenie, methemoglobinémia, ohrozuje najmä nedonosené deti a kojencov do 3 mesiacov. To znamená, že ak by ste novorodencom dávali takúto vodu vo väčšom množstve, hrozilo by im vážne nebezpečenstvo a dokonca aj smrť. “I na Slovensku bolo zaznamenaných v minulostiviacero prípadov, kedy používanie vody (na pitie a prípravu umelej výživy) s vysokým obsahom dusičnanov z vlastných studní viedlo k úmrtiu detí,” pripomína ÚVZ. Čo sa týka karcinogénnych účinkov, tie samotné dusičnany nevykazujú.

Dlhodobé prijímanie pitnej vody a potravy s vysokým obsahom dusitanov a dusičnanov však môže viesť v žalúdku k vzniku nitrozlúčenín (napr. nitrozamíny), ktoré sú pre človeka pravdepodobne karcinogénne. Podľa ÚVZ SR ide najmä o zvýšené riziko nádorov gastrointestinálneho traktu a močových ciest.


MAPA V týchto regiónoch ZOMIERAJÚ Slováci o 4 až 5 rokov SKÔR! Šokujúce ZISTENIE, čo je za tým: Vieme, ako sa voči tomu brániť


Problémom je, že dusičnany a dusitany nie je možné z vody odstrániť prevarením. Na ich odstránenie je potrebné zariadenie na úpravu vody. Ak sa obávate, že by tento problém mohla mať aj voda z vašej studne, odporúčame vám nechať si urobiť kompletný rozbor, z ktorého zistíte presné hodnoty. Mnoho Slovákov o tomto riziku ani len netuší a pritom by ste ho nemali brať na ľahkú váhu.