Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Domáce Top

NECHUTNÉ FOTO! Kontroly odhalili HRÔZU v našich obchodoch: Ľuďom ponúkajú PLESNIVÉ JEDLÁ!

Ilustračná foto. Zdroj: Pixabay, ŠVPS

BRATISLAVA – Štátna veterinárna a potravinová správa Slovenska vykonala v uplynulom období niekoľko kontrol potravín v rôznych prevádzkach. Na úradných kontrolách boli zistené naozaj nechutné detaily zo slovenských obchodov a prevádzok. Znečistené prostredie na skladovanie potravín a nedodržiavanie skladových teplôt je nič oproti plesnivým potravinám. 

 

Inšpektori regionálnych veterinárnych a potravinových správ vykonali v období od 01.03.2023 do 31.03.2023 okolo 4842 oficiálnych úradných kontrol potravín živočíšneho i rastlinného pôvodu. Z daného počtu našli 790 nedostatkov až pri 238 kontrolách. Najviac nedostatkov bolo v stredných a malých predajniach potravín či v hypermarketoch a supermarketoch. Bez akéhokoľvek nedostatku boli kontroly u výrobcov, ktorí predávajú vo svojej predajni a pri priamom predaji na farmách.

Najviac nedostatkov v prevádzkach bolo zistených v Prešovskom, Žilinskom, Nitrianskom a Košickom kraji. Najmenej nedostatkov bolo v prevádzkach Banskobystrického a Bratislavského kraja.

Počas úradných kontrol bola vytvorená aj dôkladná fotodokumentácia nedostatkov. Okrem nedodržanej teploty pri predaji hlbokozmrazených potravín, poškodený a olupujúci sa náter regálu v chladiacom boxe, zistili aj nedodržiavanie teploty v mäsovej vitríne a pri vystavených mäsových výrobkoch, čo môže znížiť dobu ich spotreby či kvalitu. Najväčšou nechutnosťou, na ktorú kontrolóri natrafili, boli nielen plesne v skladových priestoroch, ale aj plesnivé klobásy a pleseň na povrchu zázvoru.

Inšpektori celkovo uložili blokové pokuty 48-mim prevádzkam v celkovej výške 2350 €. Veľmi vážne nedostatky sa riešili v správnom konaní, pričom bolo uznaných 84 právoplatných rozhodnutí a ich pokuta bola celkovo vo výške až 122 200 €.

V našej fotogalérii nájdeš viac detailov z nechutností v slovenských prevádzkach.

Galéria
Poškodený a olupujúci sa náter na regáli. Zdroj: ŠVPS
Pleseň v skladových priestoroch. Zdroj: ŠVPS
Zázvor napadnutý plesňou. Zdroj: ŠVPS
Kompletne plesnivé klobásy, vystavené na pulte pre zákazníkov. Zdroj: ŠVPS
navigate_before
navigate_next