Zahraničné

Nemci vydajú iránskeho diplomata Belgicku. Podozrivý je z bombového útoku vo Francúzsku

Zdroj: TASR / AP

BERLÍN – Nemecký súd v pondelok odobril vydanie iránskeho diplomata, o ktoré žiadalo Belgicko v súvislosti s jeho údajnou spoluúčasťou na neúspešnom bombovom útoku na zhromaždenie iránskej opozície pri Paríži.

Súd v meste Bamberg v nemeckej spolkovej krajine Bavorsko v pondelok potvrdil európsky zatykač na diplomata Asadolláha Asadího a rozhodol, že sa na jeho prípad nevzťahuje diplomatická imunita.

Podľa agentúry AP zatiaľ nie je jasné, kedy krajinská prokuratúra prikročí k diplomatovmu vyhosteniu.

Vo Viedni pôsobiaceho diplomata Asadího zadržali v júli v blízkosti nemeckého mesta Aschaffenburg na základe európskeho zatykača. Diplomat mal byť podľa belgických vyšetrovateľov zapletený do plánov na spáchanie bombového útoku počas zhromaždenia prívržencov iránskej opozície z 30. júna.

K jeho zadržaniu došlo po tom, ako v Belgicku zadržali pár iránskeho pôvodu, v ktorého aute sa našli výbušniny.

Belgická televízia RTBF svojho času informovala, že iránski manželia s belgickým občianstvom boli zatknutí v zóne Stockel v bruselskej štvrti Woluwe-Saint-Pierre. Belgická polícia našla v ich aute vybavenie na výrobu bomby, vrátane 500 gramov peroxidu acetónu, čiže výbušniny TATP, a jednu rozbušku.

Výbušnina TATP bola použitá aj pri teroristických útokoch na bruselské metro a letisko z 22. marca 2016.

Manželia boli následne obvinení z pokusu o teroristickú vraždu a z prípravy teroristického činu.

Diplomat pôsobiaci vo Viedni od roku 2014 mal byť údajne hlavou celého teroristického komplotu, vyplýva z výpovedí manželov zadržaných v Belgicku. Práve on im mal odovzdať v Luxembursku nálož s úlohou odpáliť ju na podujatí v okolí Paríža za účasti 25.000 Iráncov v exile.

Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf označil podozrenia z prípravy teroristického útoku na krajanov žijúcich v exile za sprisahanie politického charakteru.