Politika Domáce Top

Príbeh z Malty je podobný Kuciakovmu. Vedia, kto vraždil, nevedia na koho pokyn

Zdroj: TASR

BRATISLAVA – Smrť novinára otriasla spoločnosťou nielen na Slovensku, ale aj na Malte. Vývoj vyšetrovania vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej má veľa spoločného s vyšetrovaním vraždy maltskej novinárky Daphne Caruany Galiziovej. Obaja novinári tvrdo pracovali na odhaľovaní korupcie, čo sa im zrejme stalo osudným.

Novinárku Daphne Caruana Galiziovú zabil pred rokom – 16. októbra 2017 – výbuch bomby nastraženej v jej aute. Vrahovia pravdepodobne odpálili výbušninu cez mobil len niekoľko metrov od jej bydliska.

Novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú zavraždili 21. februára tohto roku v ich rodinnom dome vo Veľkej Mači. V oboch prípadoch bola motívom vraždy novinárska práca.

Reportéri pracovali na podobnom okruhu tém. Písali o daňových podvodoch, praní špinavých peňazí a o ľuďoch blízkych vysokopostaveným politikom. Galiziová mala v hľadáčiku maltského premiéra Josephovi Muscatovi a Kuciak sa často venoval osobám okolo Roberta Fica.

 

Galéria
Novinárku zabila bomba, ktorú jej niekto umiestnil pod auto. Zdroj: TASR / AP
Jána Kuciaka a jeho snúbenicu zavraždili priamo v ich dome v obci Veľká Mača. Zdroj: TASR / Lukáš Grinaj
navigate_before
navigate_next

 

Galiziová bola tvrdou kritičkou vlády a korupcie v krajine. Prispela aj k predčasným voľbám na Malte po tom, ako zverejnila informácie spájajúce premiéra Josepha Muscata a jeho manželku s kauzou Panama Papers. Joseph Muscat označil novinárku za jeho “veľmi tvrdú kritičku”. Útok na ňu však samotný premiér označil za barbarský a jej usmrtenie za “nočnú moru”.

Na Slovensku tento ohavný čin stál premiéra Roberta Fica kreslo. Na jeho post nastúpil Peter Pellegrini.

Nielen občania na Malte, ale aj na Slovensku sa búrili voči vláde a organizovali niekoľko protestných zhromaždení. Tisícky občanov Malty sa zišlo v hlavnom meste Valetta, kde demonštrovali za spravodlivosť, žiadali rýchle objasnenie prípadu a koniec korupcie v politike. Podobné zhromaždenia sa konali aj u nás. Iniciatíva Za slušné Slovensko žiadala niekoľkokrát predčasné voľby a riadne prešetrenie vraždy novinára a jeho snúbenice.

 

Galéria
Na Malte sa konali protesty, kde žiadali dôveryhodnú vládu. Zdroj: TASR / AP
Doteraz sa uskutočnilo už niekoľko pochodov Za slušné Slovensko. Zdroj: TASR / Dano Veselský
navigate_before
navigate_next

 

Po vražde novinárky Galiziovej maltská vláda ponúkla odmenu jeden milión eur a plnú ochranu za informácie, ktoré by viedli k dolapeniu a stíhaniu vraha novinárky. Synovia zavraždenej, ktorá obvinila viacerých vysokopostavených politikov z korupcie, po oznámení maltskej vlády, od prezidenta a premiéra Malty odmietli finančnú odmenu milión eur za poskytnutie dôkazov vedúcich k zatknutiu osôb zodpovedných za smrť ich matky. Ako napísali, nezaujíma ich “spravodlivosť bez zmeny”. “Osoby, ktoré sa tak dlho, ako si vieme spomenúť, snažili našu matku umlčať, nemôžu byť tými, čo prinesú spravodlivosť,” dodali.

Na Slovensku sa vyvíjal podobný príbeh. Vtedajší premiér Robert Fico po stretnutí na generálnej prokuratúre oznámil, že vláda dá milión eur tomu, kto poskytne relevantné informácie o vražde reportéra Jána Kuciaka a jeho priateľky.

 

Galéria
Premiér ponúkol milión eur za dolapenie vraha. Zdroj: TASR / Marko Erd
Premiér ponúkol milión eur za dolapenie vraha. Zdroj: TASR / Marko Erd
navigate_before
navigate_next

 

Maltský súd z vraždy novinárky obvinil troch mužov. Sedem mužov prepustili na kauciu. Nádej na dolapenie vrahov sa však komplikuje, obžalovaní totiž tvrdia, že sú v súvislosti s obvineniami z vraždy nevinní. Všetci traja zadržaní mali problémy so zákonom aj v minulosti. Počas vyšetrovania z procesu vylúčili aj troch sudcov pre údajný konflikt záujmov.

Vyšetrovanie vraždy na Slovensku vyústilo do mnohých politických rezignácií. Marek Maďarič rezignoval z postu ministra kultúry, Robert Kaliňák z postu ministra vnútra, Robert Fico z postu premiéra, Lucia Žitňanská sa neuchádzala v novej vláde o jej dovtedajší post ministerky spravodlivosti, Tomáš Drucker rezignoval z postu ministra vnútra a Tibor Gašpar odstúpil z postu policajného prezidenta.

Vývoj na Slovensku v týchto dňoch naberá opäť na obrátkach. Z úkladnej vraždy obvinil vyšetrovateľ troch mužov a ženu. Sudca páchateľov poslal za mreže do vyšetrovacej väzby.

V prípade oboch vrážd je konečný zadávateľ doteraz neznámy.

Galéria
Novinára s jeho snúbenicou zavraždili v ich dome vo Veľkej Mači. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Maltskí občania si uctili pamiatku novinárky. Zdroj: TASR / AP
Na Malte obvinili troch mužov z vraždy novinárky. Zdroj: TASR / AP
Zoltán Andruskó. Zdroj: TASR / Dušan Hein
Vrak auta zavraždenej maltskej novinárky. Zdroj: TASR / AP
navigate_before
navigate_next