Politika Zahraničné

Nemecko odovzdá zodpovednosť za uvoľňovanie opatrení 16 spolkovým krajinám

Je to v podstate koniec snahy Merkelovej koordinovať celoštátnu reakciu na pandémiu. Zdroj: TASR / AP

BERLÍN – Šestnásť nemeckých spolkových krajín prevezme zodpovednosť za uvoľňovanie obmedzení zavedených z dôvodu pandémie nového koronavírusu, ale budú musieť rýchlo reagovať na výskyt nových prípadov nákazy. Tlačovej agentúre DPA to v stredu povedali zdroje po konferenčnom telefonickom rozhovore krajinských lídrov a nemeckej kancelárky Angely Merkelovej.

 

Je to v podstate koniec snahy Merkelovej koordinovať celoštátnu reakciu na pandémiu. Už v predchádzajúcich týždňoch niekoľko spolkových krajín urobilo rôzne čiastočné kroky, ktorými zmiernili prísne obmedzenia v živote a pohybe ľudí, a to bez kancelárkinho požehnania.

Takéto regionálne variácie v zmierňovaní opatrení umožňuje federálna deľba právomocí, čo je počas súčasnej krízy veľkou témou diskusie.

Na základe dohody dosiahnutej v stredajšom telefonáte však regionálni lídri nedostali úplnú slobodu v rozhodovaní.

Zdroje uviedli, že vlády jednotlivých spolkových krajín sa dohodli, že pri výskyte nových prípadov nákazy obmedzia uvoľňovanie – to znamená, že ak okres alebo mesto zaznamenajú viac ako 50 nových prípadov infekcie na 100.000 obyvateľov počas sedemdňového obdobia, región bude musieť znovu zaviesť prísne opatrenia.