Regióny Prešov Domáce Top

NEŠŤASTIE v rodine: Syn ZABIL otca za PODIVNÝCH okolností! Odsedel si 8 rokov, teraz prišiel NEČAKANÝ zvrat

Ilustračná foto. ZDROJ: Unsplash.com/Hassan Rafhaan

Tragický príbeh otriasol Slovenskom v roku 1996. Vtedy len 25-ročný Prešovčan Gustáv Matúš zavraždil svojho otca. K nešťastiu došlo za podivných okolností, za ktoré si syn odsedel už 8 rokov. Aj dnes však tvrdí, že je nevinný.  

 

Obrovskú tragédiu v rodine zapríčinila obyčajná hádka. Vášne medzi mužmi sa vystupňovali do takej mieri, že v istej chvíli otec napadol syna. Udrel ho tak silno, že syn spadol a hlavou narazil na stoličku. Potom omdlel. To však otcovi nestačilo. Pripravil si nôž, ktorý si položil na stolík. Keď sa Gustáv postavil zo zeme, otec mu uštedril ďalšiu ranu. Došlo k zápasu. Syn v jednom momente schytil zo stola nôž. Pri potýčke obaja spadli na zem a vtedy sa otec napichol na nôž. ,,Otec sa na mňa vrhol, ja som sa mu bránil, no on sa napichol na nôž. Potom sa postavil, odhodil nôž na zem. Moja matka ho potom odviedla von”, vypovedal Gustáv pred rokmi.

lustračné foto. Zdroj: fb Polícia SR

Útek do Poľska

Po incidente Gustáv utiekol zo Slovenska do zahraničia. Prešiel niekoľko krajín, až zakotvil v susednom Poľsku, kde sa ukrýval dlhé roky. V tom čase bol už naňho vydaný zatykač. Po 18 rokoch ho odhalili policajti vo Varšave pri náhodnej kontrole dokladov. Následne bol Gustáv vydaný na Slovensko, kde sa začal súdny proces vo veci vraždy.

Na súde vypovedali jeho matka, brat, dokonca aj bývalá priateľka, s ktorou Gustáv strávil noc v hoteli pred vraždou. Súd vtedy rozhodol o jeho vzatí do väzby na 10 rokov.

Ilustračné foto. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Keďže Gustáv so svojimi príbuznými roky nekomunikoval, nevedel, že jeho otec umrel v nemocnici. Matka však synovi odpustila a na jeho strane stála aj pred súdom. ,,Môj syn je nevinný, on sa iba bránil. “

Dočkal sa slobody

V utorok 15. novembra Gustáv Matúš znova stál pred sudcom. Požiadal o podmienečné prepustenie na slobodu. V súdnom konaní bolo jeho žiadosti  vyhovené. Konečný rozsudok zaznel v procese návrhu o podmienečné prepustenie, ktorý vyslovil sudca:

,,Súd oslobodzuje Gustáva Matúša (51) v skúšobnej dobe v trvaní piatich rokov.”

Gustáv Matúš, ktorý sedel za vraždu svojho otca, sa po dlhých rokoch strávených za mrežami, opäť môže nadýchnuť a začať nový život. Stále tvrdí, že je nevinný.