Regióny Žilina Martin

Neviete sa zbaviť závislosti od nikotínu? Tu nájdete odbornú pomoc

Ilustračné foto ZDROJ: EcoButt

MARTIN – Univerzitná nemocnica Martin (UNM) ponúka fajčiarom špecializovanú pomoc formou liečby závislosti od tabaku a nikotínu. Pri príležitosti Medzinárodného dňa bez fajčenia o tom informovala Zuzana Marčeková z oddelenia marketingovej komunikácie UNM.

Podľa pľúcnej lekárky Stanislavy Potrepčiakovej z Kliniky pneumológie a ftizeológie UNM musí liečba závislosti od tabaku riešiť psychickú aj fyzickú závislosť. “Okrem liekov je dostupná aj nefarmakologická liečba, najčastejšie je to náhradná nikotínová terapia. Základným predpokladom úspechu je však rozhodnutie prestať,” zdôraznila.

Podotkla, že problémom sú najmä klasické cigarety, ale v poslednej dobe pribudli na trhu iné nikotínové, tabakové produkty a nové formy elektronických cigariet. “Uľahčujú ľuďom cestu k tejto silnej závislosti. Okrem toho privádzajú k silnej závislosti aj deti na základných a stredných školách, lebo sú pomerne ľahko dostupné,” upozornila. Záujemcovia o vyšetrenie a poradenstvo sa môžu objednať telefonicky priamo v pľúcnej ambulancii na Klinike pneumológie a ftizeológie UNM, dodala Marčeková.