Regióny Košice

NUTENÁ SPRÁVA mesta?! TOTO ľudí nepoteší: Hrozí ZVYŠOVANIE daní a brutálne ŠETRENIE, vieme koho sa to týka a prečo

KOŠICE – Na tlačovej konferencii v utorok 5.12. hovoril primátor mesta Trenčín a prezident Únie miest Slovenska Richard Rybníček s primátorom mesta Košice Jaroslavom Polačkom o alarmujúcom stave metropoly východu. Rozoberali, čo mesto potrebuje a aké sú možné riešenia. Mestu hrozí nútená správa, zvyšovanie daní a šetrenie aj na úprave ciest. 

Primátor mesta Košice Jaroslav Polaček o alarmujúcej situácii hovorí už nejakú dobu. Táto situácia podľa jeho slov vznikla ako dôsledok nedostatočných kompenzácií zo strany štátu, nárastu výdavkov či výpadku príjmu z podielových daní. Mesto Košice ako jediná samospráva dokonca nedostala od štátu príspevok z programu Fast care, ktorá mala samosprávam uľahčiť riešenie ukrajinských utečencov. V mestskej pokladnici tak  chýba viac ako 44 miliónov eur. Polaček sa snaží šetriť dlhodobo, napríklad magistrát mesta nenaberá nových zamestnancov na voľné pracovné pozície a existujúci zamestnanci prišli o svoje odmeny. Na tlačovej konferencii spomenul aj znižovanie počtu smetných nádob a prispôsobenie liniek MHD.

Budú to cítiť najmä obyvatelia

Hoci Polaček šetrí na každej strane, rozpočet je stále nedostatočný. Rybníček vyzýval na konferencii zastupiteľstvo, aby schválili plánované zvýšenie daní a poplatkov, inak sa budúci rok dostane mesto do nútenej správy. Toto opatrenie by malo na budúci rok priniesť do mestského rozpočtu až 25 miliónov eur. Zároveň sú si vedomí, že toto opatrenie bude pre obyvateľov veľmi nepopulárne.

Krízový finančný režim

Mesto Košice už od 1.12.2023 vyhlásilo krízový finančný režim. Polaček hovorí aj o nedostatku financií na podporu športových klubov a spoločnosť KOSIT na sociálnych sieťach informovala, že podľa pokynov Magistrátu obmedzuje zimnú údržbu. Podľa ich správy sa budú v prípade sneženia udržiavať iba kopcovité úseky trás MHD či určité prímestské časti. Ostatné komunikácie vrátane hlavných cestných ťahov nebudú udržiavané, kým nenapadne viac ako 9 centimetrov snehu.

Správa spoločnosti KOSIT o zimnej údržbe na túto sezónu
Informácie o zmenách zimnej údržby mesta Košice od spoločnosti KOSIT – zdroj:FB

Polaček chystá aj ďalšie opatrenia

Okrem týchto opatrení je podľa slov Jaroslava Polačka dôležité aj zapojenie do Dlhopisového programu Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti. Zapojenie však ostáva na schválení poslancov, ktorí majú rozhodnutie vo svojich rukách. Už 24.11 sa však konalo mimoriadne rokovanie Mestského zastupiteľstva, kde Polaček poslancov presviedčal o rôznych spôsoboch šetrenia mestského rozpočtu, no poslanci viacero návrhov zmietli zo stola. Čo čaká mesto a jeho obyvateľov budeme naďalej sledovať a mnohé sa rozhodne na nadchádzajúcom zastupiteľstve, ktoré sa má konať 12.12.2023.