Spoločnosť Zahraničné

Oblak saharského piesku ďalej putuje svetom. Meteorológovia o ňom povedali pravdu

Zdroj: TASR / AP

HAVANA – Obrovský mrak prachu zo Sahary zatemnil v stredu oblohu nad veľkou časťou Kuby a začal ovplyvňovať kvalitu vzduchu na Floride, čo viedlo k varovaniam pre ľudí s respiračnými ochoreniami, aby zostali doma. Informovala o tom agentúra AFP.

 

Prachový oblak sa prehnal z Afriky cez Atlantický oceán počas uplynulého týždňa, pričom od nedele pokrýva karibský ostrov Portoriko a v stredu dosiahol južnú Floridu v Spojených štátoch, oznámili tamojšie úrady. Podmienky nad kubánskou metropolou Havana by sa podľa predpovedí mali vo štvrtok zhoršiť, uviedli tamojší odborníci. Podľa riaditeľa pre epidemiológiu na ministerstve zdravotníctva Francisca Durána pravdepodobne “pribudnú dýchacie a alergické ťažkosti”.

Kvalita ovzdušia v Miami je na “mierne” zhoršenej úrovni, oznámil zdravotnícky úrad v meste, ktorý požiadal ľudí s dýchacími problémami, aby zostali doma. Saharský prach sa vďaka silnému vetru dostáva cez Atlantický oceán zo západnej Afriky počas jari na severnej pologuli.

Hustota terajšieho prachového mraku nad Kubou je však “dosť nad normálnymi úrovňami”, povedal kubánsky meteorológ José Rubiera. Podľa kubánskeho meteorologického ústavu dosiahli teploty vo východnej provincii Guantánamo v stredu pre tento čas roka rekordných 37,4 stupňa Celzia.