Spoločnosť Zahraničné

Obyvatelia na juhu Canberry dostali vážne varovanie pred požiarmi

Obyvatelia na juhu Canberry dostali vážne varovanie pred požiarmi. Zdroj: SITA / AP

CANBERRA – Pre niekoľko južných okrajových častí austrálskeho hlavného mesta Canberra platí “mimoriadne” varovanie pred lesnými požiarmi, ktoré sa v neďalekom chránenom Národnom parku Namadgi už vymkli spod kontroly. V utorok o tom informovala tlačová agentúra DPA.

Hasiči požiadali v utorok popoludní miestneho času obyvateľov obce Tharwa – ako aj ulíc Boboyan, Top Nass a Apollo na juhu Canberry -, aby “okamžite vyhľadali bezpečný úkryt”.

“Teraz je už príliš neskoro na odchod. Ak nie ste v tejto oblasti, nevracajte sa tam,” uvádza sa vo varovaní Úradu pre pohotovostné služby, ktorý patrí pod Teritórium austrálskeho hlavného mesta (ACT).

Aj päť ďalších okrajových častí na juhu Canberry dostalo nariadenie, aby pozorne sledovali situáciu.

Spomínaný vládny úrad oznámil, že rozloha požiaru je 4646 hektárov a napriek stovkám hasičov, ktorí bojujú na mieste s požiarmi, oheň nekontrolovateľne spaľuje 400 hektárov za hodinu.

Šéf hasičskej služby pre vidiecku oblasť okolo Canberry Joe Murphy upozornil obyvateľov Tharwy, že dostať požiar pod kontrolu si vyžiada určitý čas a v sobotu 1. februára môžu byť podmienky ešte horšie.

Vláda ACT znovu zaviedla aj “stav pohotovosti” pre celé toto územie a bude platiť až do nedele, pretože sa majú zhoršovať podmienky, ktoré napomôžu lesným požiarom – napríklad nepredvídateľný vietor a vysoké teploty.

Územie Canberry (ACT) ničivé plamene do veľkej miery ušetrili, ale v iných štátoch Austrálie, najmä na jej východe a juhu, spustošili vyše 12 miliónov hektárov pôdy.

Po celom štáte Nový Južný Wales horí stále vyše 55 požiarov a na víkend tam predpovedajú vysoké teploty, čo zvyšuje riziko lesných požiarov.