Politika Domáce Prezidentské voľby Top

ONLINE DEŇ PO Politici reagujú na výsledky prezidentských volieb, začína sa nový boj

Zuzana Čaputová a Maroš Šefčovič sa stretli v prvej povolebnej debate vo verejnoprávnej televízii. Zdroj: TASR - Pavel Neubauer

BRATISLAVA – Volebný ošiaľ opadol. Slovensko pozná víťazov prvého kola prezidentských volieb. O palác zabojuje Zuzana Čaputová a Maroš Šefčovič. V týchto chvíľach sa naplno rozbieha nové kolo kampane. Počas najbližších 13 dní sa pokúsia Čaputová a Šefčovič presvedčiť voličov svojich kvalitách. Zaujímavé bude sledovať aj komu vyjadria podporu jednotliví kandidáti, či predstavitelia politických strán. Tí na výsledky prvého kola reagujú už dnes. Glob.sk bude sledovať aktuálnu situáciu. Prinesieme vám reakcie a pikošky z dnešného dňa online.

 

 

Povolebný online sa končí. Ďakujeme, že ste ho sledovali spolu s nami.

18:00 Svojim voličom sa poďakoval aj tretí v poradí – Štefan Harabin. Ubezpečuje ich, že sa nevzdáva a ide ďalej. “Sila nášho súpera je nesmiera. Ovláda médiá, známe osobnosti, vplyvové skupiny, politické strany, má neobmedzený rozpočet a využíva najpodlešie techniky propagandy a manipulovania,” napísal na sociálnej sieti.

16:52 Po volebnej noci sa radujú aj tipéri. Najviac stávok bolo podaných na Zuzanu Čaputovú, a to až 55 percent všetkých podaných stávok. Tipér, ktorý stavil na to, že Čaputová získa viac ako 37 percent, si polepší o takmer 18-tisíc eur. Stavil 9999 eur, pričom kurz bol 1,75. Okrem toho si tipujúci stavili aj na volebnú účasť, či dvojicu, ktorá sa dostane do druhého kola. (SITA)

15:28 Svojim voličom sa poďakoval aj František Mikloško, ktorý skončil na piatom mieste.

15:20 Juraj Zábojník, ktorému sa rovnako nepodarilo prebojovať do druhého kola, nebude odporúčať svojim voličom, koho by mali voliť v druhom kole prezidentských volieb. “Občania Slovenskej republiky, ktorí mi v prezidentských voľbách uverili, dali mi svoj hlas z dôvodu, že ich chcem doviesť ako líder do cieľa a nie ako vodca kŕdeľ oviec do iného košiara. Sú to inteligentní ľudia a predtým, ako sa rozhodli podporiť ma, sa určite oboznámili s mojou víziou a mojimi hodnotami, ktoré presadzujem v prospech ich života a našej krajiny, za čo im nesmierne ďakujem. Preto im nebudem odporúčať, koho majú voliť v druhom kole,” uviedol Zábojník. (tasr)

15:12 Neúspešný prezidentský kandidát Marian Kotleba má zo samotných volieb a výsledku, ktorý dosiahol, dobrý pocit. “Samozrejme, každý ide do volieb s tým, že ide vyhrať, takže hlavný cieľ sa nepodaril, to si nebudeme klamať, ale všetky ostatné čiastkové ciele sme si splnili,” zdôraznil Kotleba. Pre svojich voličov odporúčanie, koho z dvojice Čaputová-Šefčovič by mali voliť v druhom kole, nemá. (tasr)

14:50 Most-Híd apeluje na postupujúcich kandidátov, aby kampaň naďalej viedli s triezvym úsudkom a aby k témam  pristupovali zodpovedne. Informovala o tom hovorkyňa Mosta-Híd Klára Debnár. “Vyvolané emócie by sa nám mohli vypomstiť vo voľbách do Európskeho parlamentu, ktoré nás čakajú pár týždňov po druhom kole prezidentských volieb,” uviedol Most-Híd.

Strana zablahoželala k postupu do druhého kola prezidentských volieb Zuzane Čaputovej aj Marošovi Šefčovičovi. “Je to dobrá správa pre Slovensko, pre jeho budúcnosť. Nemali by sme však opomenúť pomerne silnú podporu predstaviteľov extrémistických tém, medzi ktorými sú aj naše členstvo v euroatlantických štruktúrach a celkové smerovanie Slovenska,” dodal Most-Híd. (tasr)

Most-Híd apeluje na triezvy úsudok v kampani kandidátov do druhého kola.  Zdroj: Glob.sk I David Duducz

13:30 Zuzana Čaputová sa začiatkom týždňa vzdá funkcie podpredsedníčky strany Progresívne Slovensko. Členstva v strane sa vzdá až v prípade, že vyhrá voľby. Uviedla to v relácii televízie Markíza Na telo.

13:25 Predseda Progresívneho Slovenska Ivan Štefunko a podpredseda strany Smer-SD Juraj Blanár v dnešnej diskusnej relácií RTVS O 5 minút 12 vyzvali ľudí, aby išli voliť aj v druhom kole prezidentských volieb. „Bratislava výrazne zvýšila účasť na voľbách. Je tu potenciál, aby sa zmobilizovali aj iné regióny a ľudia išli voliť, lebo Bratislava určí, kto bude prezident. Bratislava však nie je Slovensko,” uviedol Blanár. Splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity a podpredseda strany Most-Híd Ábel Ravasz v diskusii vyzval svojich kolegov, aby počas kampane pred druhým kolom volieb neprilievali olej do ohňa, aby ešte viac nerozdelili spoločnosť. (SITA)

12:55 Predseda Sme rodina Boris Kollár povedal, že pred druhým kolom nebudú dávať žiadne odporúčania svojim voličom. Dôvodom je, že tak ako Maroš Šefčovič, tak aj Zuzana Čaputová majú svoje pozitíva, aj negatíva. Na kandidátke sa mu páči, že odpovedá priamo. „Pán Šefčovič bol členom komunistickej strany, tam nejaký príklon k Bohu nepripadá do úvahy. Zastáva záujmy Bruselu a nie Slovákov,“ hovoril Kollár pre RTVS.

12:33 K úspechu Zuzany Čaputovej sa vyjadril aj predseda strany SPOLU Miroslav Beblavý. Ten jej k výsledku rovnako, ako jeho kolegovia z iných strán, pogratuloval. “Ak si niekto okrem nej môže robiť zásluhy na tomto fantastickom výsledku, je to práve Robert Mistrik. Chcel by som mu týmto ešte raz poďakovať za to, ako sa úžasne, múdro a džentlmensky zachoval,” konštatuje.

12:13 Podnet s titulkou denníka SME postúpila komisia na ministerstvo kultúry. V prípade incidentu v Medzanoch začala polícia trestné stíhanie za marenie priebehu volieb.

12:11 Polícia počas volieb zaevidovala 3 trestné oznámenia, pričom v jednom už začali konať, 3 priestupky a 9 iných podnetov. Celkovo tak zaevidovali 15 podnetov.

12:04 Sumarizácia výsledkov prebehla bez problémov. Prvá zápisnica bola potvrdená o 22:03 v obci Kremná. Celková účasť bola takmer 50 percent Podľa šéfa Štatistického úradu Alexandra Balleka bola najnižšia účasť bola v obci Zádor v okrese Rimavská Sobota- konkrétne 2,68 percenta. Naopak, najvyššia bola v obci Šábov v okrese Svidník, a to 96,42 percenta. Najvyššiu podporu získala Čaputová v Bratislave (takmer 67 percenta) a najmenej v Medzilaborciach (približne 18 percent). Maroš Šefčovič získal najvyššiu podporu v Medzilaborciach (približne 27 percent) a najmenej v okrese Dunajská Streda (vyše päť percent).

Čaputová mala najvyššiu podporu v bratislavských mestských častiach – takmer 67 percent.  Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

12:00 Štatistický úrad predstavil oficiálne výsledky. Podľa predsedu Štátnej volebnej komisie Eduarda Barányho bol priebeh relatívne pokojný. Potvrdil, že sa do druhého kola dostali Zuzana Čaputová a Maroš Šefčovič. K úspechu im pogratuloval. Komisia dostala celkovo 30 podnetov. Účasť bola vyše 47 percent.

11:54 To, či sa postaví na čelo strany Národná koalícia povedal, že žiadnu stranu zakladať nechce a jeho ambíciou je ostať v justičných vodách.

11:48 Podľa Harabina sa v prezidentských voľbách konala korupcia v priamom prenose. Chybu v kampani nepripúšťa. Dodal, že návrhy na podporu strán všetky odmietol, lebo chcel byť občiansky kandidát. To, či výsledky volieb napadne na Ústavnom súde, nekonkretizoval. “Zanalyzujem si veci a podľa toho budem postupovať,“ vysvetlil. Podľa jeho slov mal signály o manipulácii.

11:45 Harabin sa znovu vyjadril, že je jednoznačný víťaz volieb. “Bez peňazí, bez podpory politických strán, bez médií som víťazom volieb,“ povedal. Podľa jeho slov treba rozlišovať reálne hlasy a tie, ktoré boli kúpené. Dodal, že voliči sa môžu “poďakovať” Marianovi Kotlebovi, že do druhého kola posunuli Maroša Šefčoviča, a nie jeho.

Harabin sa cíti ako víťaz volieb.  Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

11:40 Bugár sa vyjadril aj k druhému kolu volieb. “Určite odporučím mojim voličom, aby v druhom kole volili Zuzanu Čaputovú,” povedal. Pripustil, že mu niektoré hlasy vzala práve ona. K tomu, či Robertovi Ficovi nebude prekážať, že nepodporí jeho kandidáta, sa vyjadril, že v rámci koalície nikdy nemali dohodu, aby ho podporovali.

11:37 Pokiaľ Bugár bude cítiť stranícku podporu voličov, tak z politiky neodíde. Podľa jeho názoru sú prezidentské voľby úplne iné od parlamentných.

11:35 Diskusie TA3 V politike sa zúčastnili aj neúspešní kandidáti Štefan Harabin a Béla Bugár. Ako prvý vystúpil predseda Mostu-Híd. Komentuje nízku podporu voličov, podľa jeho slov už majú analýzu dôvodov. Čakal lepšie výsledky volieb.

11:25 Šefčovič sa obul do Kisku, podľa jeho slov rozdelil spoločnosť. Znovu kritizoval jeho vyjadrenie o tom, že Slovensko je mafiánsky štát.

Kiska sa minulý rok vyjadril o Slovensku ako mafiánskom štáte.  Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

11:15 Šefčovič sa chce zamerať na mobilizáciu voličov. Verí, že tak prekreslia mapu, ktorá bola nakreslená včera. “Nevytvárajme zo Slovenska obraz spálenej zeme,” povedal Šefčovič, čím reagoval na slová Zuzany Čaputovej o frustrácii ľudí. Poukázal na úspechy orgánov činných v trestnom konaní v posledných dňoch. “Nemali by sme bojovať proti zlu, ako hlásajú bilbordy pani Čaputovej, ale hľadať čiary, ako túto krajinu spájať,” uviedol. Podľa Čaputovej ľudí trápi najmä korupcia a podobné témy, a nie istá skupina ľudí. Úspechy orgánov činných v trestnom konaní vníma ako pozitívum, ale podľa jej slov to spôsobila tragédia vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a záujem ľudí o vyšetrovanie.

11:08 Čaputová sa vyjadrila k úspechu v regiónoch. Podľa jej slov budú výsledky ešte analyzovať. Ľudia podľa nej rozumejú tomu, čo hovorí a reagujú na to. “To, čo ľudia vnímajú ako problém, sú vety ako “skutok sa nestal”, či “náš človek”,” uviedla Čaputová.

11:00 Zuzana Čaputová a Maroš Šefčovič sa zúčastnili povolebnej diskusie v TA3 V Politike. “Výsledok prijímam s pokorou,” povedala Čaputová. Je vďačná za vysokú podporu v regiónoch. Šefčovič útočil do Čaputovej pre rôzne témy.

10:55 Svojim voličom ďakujú aj neúspešní kandidáti v prvom kole. “Úprimne ďakujem za každý jeden hlas. Viedli sme dôstojnú a férovú kampaň, v ktorej nezištne pracovali stovky dobrovoľníkov. Ukázali sme, že takýto zápas sa dá viesť aj skromne a efektívne. Škoda, že nás nebolo viac, ale raz bude,” odkázal Eduard Chmelár. Svojim voličom sa poďakovali aj Juraj Zábojník a Róbert Švec a dodali, že každý jeden hlas si nesmierne vážia. (tasr)

10:40 K úspechu Zuzany Čaputovej sa vyjadrila aj strana OĽaNO. Predseda strany Igor Matovič je rád, že sa väčšina slovenských kresťanov nedala zastrašiť a nepodľahli zámerne šíreným klamstvám a bludom. “Od Zuzany Čaputovej očakávam v ďalšej časti kampane naďalej úprimnú komunikáciu, veľa odvahy a odhodlania. Očakávam tiež neúnavné potvrdzovanie verejného záväzku byť mostom medzi kresťanmi a liberálmi. Rovnako záväzok nepodporovať agendu LGBTI z pozície prezidentky, keďže prezidenta môžeme mať len jedného – aj pre kresťanov aj liberálov,” vyjadril sa. Naopak, od Šefčoviča očakáva, že dokáže odolať pokušeniu používať neférové útoky. Avšak na doterajší priebeh kampane a mizerný výsledok, Smer zrejme vytiahne tie najprízemnejšie zbrane, ako tomu bolo aj v minulých prezidentských voľbách. V kampani bude naše hnutie stáť za svojimi voličmi, ktorí túžia po nádeji a dobe po Ficovi,” uzavreli.

10:25 SaS pogratulovala Zuzane Čaputovej k dosiahnutému výsledku. Podľa ich názoru ide o výborné východisko pre druhé kolo volieb. “Ukázalo sa, že rozhodnutie Roberta Mistríka bolo zásadné a znamenalo zjednotenie demokratických síl na Slovensku v jej prospech. Preto má dnes reálnu šancu stať sa prezidentkou Slovenskej republiky. Ešte raz sa Robertovi Mistríkovi chceme za nadhľad a zodpovedný prístup poďakovať,” napísali liberáli. Zároveň chcú povzbudiť občanov, aby sa nasledujúce dva týždne nenechali znechutiť a oklamať hovorcami oligarchov, mafie a extrémistov. “Ale aj slovenským ortodoxným klérom a volili spravodlivé a moderné Slovensko,” dodali. 

K úspechu vo voľbách zagratulovali Zuzane Čaputovej aj liberálu. Okrem toho sa poďakovali Robertovi Mistríkovi za zodpovedný prístup. Zdroj: TASR –/ Jaroslav Novák

10:15 Zuzana Čaputová jasne dominovala vo všetkých krajoch. V žiadnom z nich nezískala pod 30 percent. V Bratislavskom kraji získala podporu takmer 60 percent. Za ňou nasledoval Maroš Šefčovič s 13,5 percentami. “Tretí najvyšší volebný výsledok v Bratislavskom kraji dosiahol Štefan Harabin s podielom 10,22 %. Nasledoval František Mikloško s 4,9 %, Marian Kotleba s 4,65 %, Eduard Chmelár s 2,69 %, Milan Krajniak s 1,84 % a Béla Bugár s 1,22 %. Menej ako percento platných hlasov získali Martin Daňo, Juraj Zábojník, Ivan Zuzula, Róbert Švec a Bohumila Tauchmannová. Niekoľko hlasov získali aj kandidáti, ktorí odstúpili. Účasť v prvom kole prezidentských volieb v Bratislavskom kraji dosiahla 58,87 %.” Viac o výsledkoch volieb v jednotlivých regiónoch aa dočítate v článku na Topky.sk 

9:30 Čaputová sa vyjadrila k tomu, či sa vzdá členstva v strane Progresívne Slovensko, a tým pádom aj funkcie ich podpredsedníčky. “Som tomu otvorená, nemám s tým problém,” uviedla. Vyjadrila sa aj k možnej podpore Bélu Bugára. “Vážila by som si to, ešte sme neboli v kontakte. Pre mňa je dôležité osloviť všetkých ľudí, ktorí považujú spravodlivosť za dôležitú.”

9:25 Šefčovič kritizoval sobotnú titulku denníka SME. “Chcel som podať sťažnosť na štátnu volebnú komisiu,” povedal. Podľa jeho názoru išlo o zavádzanie ľudí.  Do ich štábu volalo množstvo voličov, ktorí sa pýtali, aké číslo teda Šefčovič má. Ospravedlnenie denníka neberie. “Ak niekto dá na titulku akože fotokópiu volebné lístka, kde okrem dvoch kandidátom zmení volebné čísla všetkým ostatným, tak jednoznačne nešlo o omyl,” tvrdí Šefčovič. Na záver uviedol, že nečakal, že sa niečo také môže stať na Slovensku v 21. storočí.

Šefčovič ospravedlnenie denníka neberie. Myslí si, že nešlo o omyl, ale o zavádzanie. FOTO: Glob.sk

9:18 Vyššia účasť oproti prvému kolu posledných prezidentských volieb potešila aj Zuzanu Čaputovú, ktorú vníma ako znak toho, aká je politická atmosféra medzi ľuďmi na Slovensku. Verí, že čísla v druhom kole ešte budú stúpať.

9:15 Šefčoviča potešilo, že k urnám prišlo viac ľudí, ako naposledy. V roku 2014 bola v prvom kole účasť niečo viac ako 43 percent. Vníma to ako volanie po zmene, ktorú vidí v tom, aby bol prezident rešpektovaný v zahraničí. Rovnako si myslí, že účasť reflektuje aj to, aká je politická atmosféra na Slovensku. “Myslím si, že to bol výborný štart. Ľudia sú aktívni a zaujímajú sa o veci verejné,” konštatuje Šefčovič. Verí, že sa mu podarí osloviť 60 percent ľudí, ktorých potrebuje na to, aby sa stal prezidentom.  

9:00 Víťazi prvého kola prezidentských volieb Zuzana Čaputová a Maroš Šefčovič sa stretli v prvej televíznej povolebnej debate v RTVS.