Zahraničné Politika Top

Uväznili katalánskych exministrov, európsky zatykač na Puigdemonta

MADRID  – Ôsmi z deviatich zosadených ministrov katalánskej vlády, ktorí sa dostavili na súdne pojednávanie v Madride, putovalo vo štvrtok zo súdnej siene rovno do väzenia, kde budú čakať na pokračovanie súdneho procesu.

Zosadený katalánsky prezident Carles Puigdemont aj so štyrmi ministrami svojej vlády je momentálne v Belgicku, španielsky sudca na nich už vydal európsky zatykač. Uväznenie ôsmich ministrov svojej vlády v Madride označil ešte večer za „veľkú chybu”.

Desivý hnev Španielov, odkazuje Puigdemont

Ministrov previezli zo súdnej siene do madridských väzníc v policajných dodávkach so zapnutými húkačkami. Puigdemont vyzval Kataláncov na protesty, zároveň ich ale požiadal, aby k protestom pristupovali „bez násilia, pokojne a s rešpektom k názorom všetkých”.

Opatrenia španielskej vlády voči katalánskym predstaviteľom sú podľa neho veľmi prehnané. „Hnev, s akým španielska vláda útočí na tento obdivuhodný európsky národ, je desivý, a ohrozuje nás všetkých,” povedal Puigdemont pre katalánsku televíziu TV3.

Z čoho sú obvinení?

Puigdemont aj členovia jeho zosadenej vlády čelia obvineniam zo vzbury, podnecovania vzbury, sprenevery a ďalších prečinov, za ktoré im hrozí až 30 rokov väzenia. Týchto skutkov sa mali dopustiť okrem iného tým, že vypísali a zorganizovali referendum o samostatnosti Katalánska, a predovšetkým tým, že 27. októbra vyhlásili nezávislosť Katalánska od Španielska.

Madrid vzápätí katalánskych predstaviteľov zbavil funkcií, pričom ich právomoci prebrala centrálna vláda v Madride. Premiér Mariano Rajoy zároveň zvolal na 21. decembra nové regióne voľby.

 

Foto: SITA