Politika Zahraničné Top

Osudná porážka Mayovej. Britskí poslanci opätovne odmietli jej dohodu o brexite

Poslanci ani na druhýkrát nepodporili Mayovej dohodu o brexite. (SITA/AP)

LONDÝN (TASR/redakcia) – Bolo to jedno z najdôležitejších rozhodnutí v povojnovej histórii Európy a Veľkej Británie: Britská vláda po januárovom neúspechu v utorok opäť predložila parlamentu dohodu o odchode, ktorú vyrokovala premiérka Theresa Mayová  s EÚ – tzv. dohodu o brexite. Poslanci ju však znova nepodporili.

 

Za zmluvu o odstúpení hlasovalo 242 poslancov, proti bolo 391 poslancov. V prvom prejave po hlasovaní, Mayová povedala, že stále verí, že jej dohoda je tá najlepšia možná. Stredajšie hlasovanie o vystúpení bez dohody sa v jej konzervatívnej strane odohrá slobodne a bez tlaku z frakcií, oznámila.

Mayová počas niekoľkohodinovej rozpravy, pri ktorej takmer prišla o hlas, vyzvala poslancov, aby podporili jej vylepšenú dohodu. “Ak sa táto dohoda neprijme, môže sa stať, že o brexit prídeme,” varovala poslancov. “Som si istá, že sme urobili najlepšie možné zmeny,” dodala.

Mnohí poslanci jej Konzervatívnej strany a severoírskej protestantskej DUP, na ktorých hlasy sa Mayovej menšinová vláda spoliehala, ostro kritizovali revidovanú dohodu. Nedosiahol sa potrebný pokrok, sťažovali sa predstavitelia DUP.

Odporkyňa brexitu (vľavo) diskutuje so zástancom odchodu z EÚ pred budovou parlamentu. (SITA/AP)

Vyjednávač varoval pred ilúziou

Hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier varoval v utorok pred hlasovaním britských poslancov pred “nebezpečnou ilúziou”, že by mohli ťažiť z tzv. prechodného obdobia aj bez schválenia dohody o brexite.

“Počúvajúc debatu v Dolnej snemovni britského parlamentu: Zdá, že panuje nebezpečná ilúzia, že Británia by mohla profitovať z prechodného obdobia aj bez dohody o brexite,” napísal na sociálnej sieti Twitter. “Poviem to jasne: Jediným právnym základom pre prechodné obdobie je dohoda. Nijaká dohoda znamená nijaké prechodné obdobie,” dodal.

Televízia Sky News odhadla, že britská premiérka Theresa Mayová prehrá v utorok v poradí už druhé kľúčové hlasovanie v britskom parlamente o dohode o brexite, ktorú vyrokovala s EÚ, s rozdielom vyše 100 hlasov.