Zahraničné Politika Top

Osudové hlasovanie v europarlamente. Brexit ovplyvní aj malú nemeckú dedinku

Poslanci Európskeho parlamentu sa objímajú a tlieskajú po hlasovaní o návrhu britského zákona o odchode Spojeného kráľovstva z Európskej únie na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu 29. januára 2020 v Bruseli. Zdroj: TASR / AP

BRUSEL – Európsky parlament (EP) schválil v stredu večer dohodu o brexite, ktorá umožní aby Spojené kráľovstvo opustilo Európsku úniu (EÚ) o polnoci 31. januára. Odchádzajúci europoslanec Nigel Farage sa rozlúčil so svojimi kolegami ohnivým prejavom. Podľa neho je vystúpenie Británie z EÚ nenávratné. “Už sa nikdy nevrátime,” zvolal Farage v stredu pred ratifikáciou dohody. “Milujeme Európu, ale nenávidíme Európsku úniu,” dodal.

 

Farage dúfa, že odchod Británie z EÚ bude začiatkom konca tohto projektu, povedal vo svojom prejave. Po ňom poslanci jeho Strany brexitu zamávali britskými vlajkami, čo bolo porušením parlamentných pravidiel. 

Poslanci Strany brexitu zamávali britskými vlajkami, aj keď je to zakázané. Zdroj: SITA / AP

Za dohodu hlasovalo v stredu večer v Bruseli 621 poslancov, 49 bolo proti a 13 sa zdržalo hlasovania. Dohoda umožní, aby Veľká Británia zostala do konca roku 2020 súčasťou jednotného trhu EÚ a colnej únie. Prechodnú fázu chcú obe strany využiť na rokovania o obchodnej dohode. Zostávajúcich 27 štátov bude musieť o nej opäť hlasovať. Ale to sa považuje za formalitu.

Europoslanci po hlasovaní o dohode, ktorá má zabrániť tvrdému brexitu, tlieskali a objímali sa. Mnohí spievali škótsku rozlúčkovú pieseň  „Auld Lang Syne“. V predchádzajúcej rozprave niektorí poslanci vyjadrili nádej, že sa Briti jedného dňa vrátia do EÚ.

Líder Strany brexitu Nigel Farage ukazuje svoje ponožky s britkou vlajkou pred hlasovaním o návrhu britského zákona o odchode Spojeného kráľovstva z Európskej únie na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu 29. januára 2020 v Bruseli. Zdroj: TASR / AP

Iní politici však neprejavovali až také nadšenie z vystúpenia Británie z Únie. Francúzsky prezident Emmanuel Macron ho nazval “lekciou pre všetkých” v Európe. Piatok, kedy odíde ostrovný štát z EÚ, nazval “smutným dňom”. Tiež hovoril o zlyhaní. Macron zároveň varoval Veľkú Britániu, že Francúzsko nebude pri rokovaniach o budúcej obchodnej dohode konať pod tlakom a náhlením. “Najťažšia vec je ešte pred nami,” povedal tiež francúzsky minister zahraničia Jean-Yves Le Drian. 

Von der Leyenová chce jedinečné partnerstvo

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová vyjadrila očakávanie, že po brexite vznikne medzi Britániou a EÚ jedinečné partnerstvo. “Vždy vás budeme milovať a nikdy nebudeme ďaleko,” dodala.

V nadchádzajúcich rokovaniach o dohode o budúcich vzťahoch EÚ a Veľkej Británie chce využiť všetku svoju energiu, vysvetlila von der Leyenová. Podmienkou úzkeho partnerstva je však podľa nej to, aby si európske a britské spoločnosti aj naďalej mohli konkurovať vo férových podmienkach súťaže.

Hlasovanie o brexitovej dohode sa neobišlo bez sĺz. Zdroj: SITA / AP

Odchod v piatok o polnoci

Veľká Británia opustí EÚ v piatok o polnoci. Dohoda o vystúpení, ktorá má 176 strán, upravuje okrem iného práva občanov oboch strán a finančné záväzky Londýna. Ustanovuje tiež prechodnú fázu do konca roka, počas ktorejVeľká Británia zostane súčasťou jednotného vnútorného trhu a colnej únie. Obidve strany chcú využiť tento čas na vypracovanie obchodnej dohody.

Poslanci Európskeho parlamentu sa držia za ruky po hlasovaní o návrhu britského zákona o odchode Spojeného kráľovstva z Európskej únie na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu 29. januára 2020 v Bruseli. Zdroj: TASR / AP

Nečakané dôsledky pre nemeckú obec

Bizarné následky bude bude mať brexit pre jednu malú nemeckú obec. Pretože keď Spojené kráľovstvo opustí EÚ, 153 obyvateľov šlesvicko-holštajnskej dedinky Brunsmark sa budú musieť rozlúčiť so svojím starostom. Iain Macnab je Škót a tak s úderom polnoci 31. januára bude musieť opustiť svoj post.

Macnab pre agentúru DPA povedal, že bol rád starostom a je mu ľúto, že musí odísť. Ale taká je teraz situácia: Občania krajín, ktoré nie sú členmi EÚ, nemôžu v Únii zastávať politické funkcie. Má 70 rokov a starostom obce južne od Lübecku je už 12 rokov. Uvidšeol však, že aj naďalej chce žiť v Brunsmarku. Žije tam už 30 rokov a prevádzkuje malú IT spoločnosť.

Mohlo by vás zaujímať