Spoločnosť Domáce Top

Ples v opere odštartoval plesovú sezónu. Bol pastvou pre všetky zmysly

Úvod plesu patril valčíku. FOTO: Ples v opere

BRATISLAVA – (TASR, Redakcia) Plesová sezóna je oficiálne otvorená. Včerajší večer sa na celom Slovensku niesol v znamení prvých tohtoročných plesov. Tým najsledovanejším bol bezpochyby Ples v opere. Historická budova Slovenského národného divadla už tradične hostila stovky osobností z rôznych oblastí spoločenského života. Nechýbala živá hudba, elegantné róby či dobré jedlo. Spoločenská udalosť začiatku roka v sebe už tradične niesla aj dobročinný rozmer.

 

V poradí 19. ročník Plesu v opere otvorila slávnostným úderom na gongu Terézia Drdulová, zakladateľka Občianskeho združenia pre spina bifida a matka zdravotne znevýhodneného syna Dominika. „Pre mňa to bola obrovská pocta a pocit nemalej zodpovednosti. Vnímam záväzok voči tým, s ktorými som doteraz trávila veľkú časť môjho života,“ povedala.

Záštitu nad plesom prevzal prezident Andrej Kiska a mikrofónu sa zhostila, ako už býva zvykom, dáma. Tento rok ňou bola herečka Lucia Hurajova. Tá na pódiu zažiarila v jemných šatách od módneho návrhára Marcela Holubca, ktorý sa pri tvorbe róby inšpiroval tohtoročnou témou plesu. „Vždy je pre mňa dôležitá samotná dáma, ktorá bude nositeľkou mojich šiat. Prispôsobujem sa jej, tomu, v čom sa cíti dobre, aká farba jej svedčí. Keďže témou 19. ročníka bola rapsódia šťastia, tak som si to spojil, že keď som šťastný, tak lietam v oblakoch. Šaty preto evokovali ružový obláčik, boli jemné a nežné,“ prezradil slovenský dizajnér.

Herečka Lucia Hurajová moderovala 19. ročník dobročinného Plesu v opere. FOTO: Ples v opere

Najskôr valčík, potom rock´n roll

Trom stovkám párov významných osobností z oblasti, vedy, hospodárstva, medicíny, kultúry, športu a tretieho sektora bavili Eva Hornyaková, Miroslav Dvorský, Ondřej Gregor Brzobohatý, Marta Jandová, Katarína Knechtová, Emma Drobná, skupiny Vidiek, Funkiez, Backwards, Queenmania, Big Band Gustava Broma, Ľudová hudba Lúčnice a ďalší umelci.

Prvé tanečné kolo tradične patrilo valčíkom. Big Band Gustáva Broma sprevádzal slovenské operné hviezdy Miroslava Dvorského a Evu Hornyákovú. Spoločne ponúkli dueto Lippen Schweigen z operety Veselá vdova a skladbu Andreu Bocceliho Time to Say Goodbye. Eva Hornyáková plesajúcich hosťom predviedla aj sólové vystúpenie s  hitom I Feel Pretty z muzikálu West Side Story a piesňou z  operety Čardášová princezná.

V ďalšom programe sa predstavili spevák a skladateľ Ondřej Gregor Brzobohatý a speváčka Marta Jandová. Brzobohatý ponúkol skladby Identity, Dohoda, Je toho moc či I feel Good od Jamesa Browna alebo Kiss od Princea, s Martou Jandovou pridali niekoľko duet. Skupina Vidiek s frontmanom Jánom Kuricom sa netradične predstavila s dvoma speváčkami – Katarínou Knechtovou a Emmou Drobnou.

Hostí v netradičnom hudobnom súboji na dvoch pódiách zabávali v tandeme dve košické formácie – slovenský Freddie Mercury Peter Pačut so skupinou Queenmania a “slovenskí bítlsáci” The Backwards. Každá na opačnom konci tanečného parketu striedali skladby skupín The Beatles a Queen. Známe hity A Hard Day’s Night, Can’t Buy Me Love, Help, I Should Have Known Better či Hey Jude striedali hity Crazy Little Things Called Love, Don’t Stop Me Now či Bohemian Rhapsody.

V poradí 19. ročník Plesu v opere otvorila slávnostným úderom na gongu Terézia Drdulová. FOTO: Ples v opere

Dobročinný rozmer

Ples v opere mal už po desiaty raz prívlastok dobročinný. V spolupráci s mimovládnymi neziskovými organizáciami Koalíciou pre deti Slovensko a Nadáciou pre deti Slovenska si dal tento rok za cieľ podporiť vytvorenie dvoch programov – Kto chýba? a Škola inkluzionistov. Sú zamerané na podporu a zlepšenie podmienok inkluzívneho vzdelávania v slovenských školách, aby sa zdravotne znevýhodnené deti mohli vzdelávať v bežných školách po boku svojich vrstovníkov.

Na vlaňajšom 18. ročníku dobročinného Plesu v opere hostia plesu venovali historicky najvyššiu sumu  254 620 eur.

“Ak dokážeme vyzbierať na Plese v opere za jeden večer približne štvrť milióna eur, tak to sú obrovské peniaze, za ktoré musíme byť účastníkom veľmi vďační. Ten hlavný účel je pritiahnuť celospoločenskú pozornosť, pretože tých tristo párov na plese nevie vyriešiť všetky problémy Slovenska. A tých je veľmi veľa. Oni vedia upozorniť a tak trocha nabudiť tých ďalších aj kompetentných, aby sa s vecami začalo robiť,” povedal pre TASR zástupca hostiteľa Plesu v opere Pavol Lančarič, generálny riaditeľ Orange Slovensko.

Ples sa tradične konal v historickej budove SND. FOTO: Ples v opere

Bohatá história

História Plesu v opere sa začala písať v roku 2001. Na začiatku bol zámer nadviazať na plesovú tradíciu, ktorá sa pestovala v mestách po celom Slovensku. Dnes predstavuje toto podujatie nielen prepojenie vysokého kultúrneho zážitku a spoločenskej elegancie, ale neodmysliteľne k nemu patrí aj jeho dobročinné poslanie. Od roku 2010 dobročinný Ples v opere rozdelil úctyhodných 1,8 milióna eur.

Galéria
Herečka Lucia Hurajová moderovala 19. ročník dobročinného Plesu v opere. FOTO: Ples v opere
Ples sa tradične konal v historickej budove SND. FOTO: Ples v opere
Zástupca hostiteľa Plesu v opere Pavol Lančarič spoločne so Silviou Lančaričovou. FOTO: Ples v opere
Ples v opere spestria svojim vystúpením rôzne známe osobnosti. Zdroj: Ples v opere.
Úvod plesu patril valčíku. FOTO: Ples v opere
Minulý ročník Plesu v opere otvorila slávnostným úderom na gong Terézia Drdulová. Zdroj: Ples v opere
Úvodný ceremoniál minuloročného plesu. Zdroj: Ples v opere
navigate_before
navigate_next