Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Domáce Top

Prichádza ďalšia ZMENA počasia! Na TOTO sa pripravte

Ilustračné foto. Zdroj: Peter Korček

BRATISLAVA – Potom ako milovníci snehu sa dočkali a minulý týždeň si aj v hlavnom meste užili pár hodín sneženia, v nasledujúcich dňoch sa podobné počasie zrejme nezopakuje.

Podľa meteorológov zo Slovenského hydrometeorologického ústavu nás čaká hmlisté väčšinou zamračené počasie s dažďom alebo mrholením. Snežiť má iba od stredných polôh, v stredu aj nižšie. “Počas najbližších sedem-osem dní neočakávame v našej oblasti žiadne výrazné ochladenie. V našej úrovni bude teplota zväčša okolo 0 °C, čo na danú dobu nie je nízka hodnota,” povedal Pavol Beránek z SHMÚ.  Znamená to, že najnižšia teplota v nižší polohách až do piatka bude zväčša na úrovni 0 až 9 °C, konkrétne v pondelok vystúpi teplota na 3 až 9 stupňov, v utorok na 1 až 8 °C, v stredu a vo štvrtok na 1 až 7 stupňov. Čo sa týka zrážok tie sa vyskytnú sa na väčšine územia, budú však slabé, v polohách do 400 a 500 metrov sa bude jednať zväčša o dážď, prechodne aj o dážď so snehom. “Sneženie očakávame len v polohách nad 500-600 metrov a vytvorenie snehovej pokrývky len vo vyšších polohách, “ upresnil Beránek. Úhrn zrážok v počas nasledujúcich 7-8 dní by mal dosiahnuť 1 až 10 mm.

Počas nedele si treba dávať najmä na západe územia pozor pred silnejším vetrom. Od večera v strednej a východnej časti Slovenska aj na poľadovicu. Slovenský hydrometeorologický ústav vydal preto výstrahy prvého stupňa. Platia až do pondelka (5. 12.).

Výstraha prvého stupňa pred vetrom sa týka okresov Malacky, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Levice, Nitra, Zlaté Moravce, Topoľčany, Hlohovec, Piešťany, Senica, Skalica a Trnava. Vietor tam môže dosiahnuť v nárazoch rýchlosť 65 až 70 kilometrov za hodinu. “Táto rýchlosť predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu,” uviedol SHMÚ. Výstraha trvá predbežne do pondelka 18.00 h.

Poľadovica môže od nedele 18.00 h potrápiť celé územie Košického a Prešovského kraja, ako aj viaceré okresy Banskobystrického a Žilinského kraja. Poľadovica predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre dopravu, pohyb osôb či infraštruktúru a môže spôsobiť menšie škody. Výstraha platí do pondelka 10.00 h.