Spoločnosť Zahraničné

Počet obetí koronavírusu v USA prevýšil bilanciu Američanov padlých vo Vietname

Zdroj: pixabay

WASHINGTON – Počet mŕtvych, ktorých si v USA dosiaľ vyžiadalo koronavírusové ochorenie COVID-19, prevýšil bilanciu Američanov zabitých vo vietnamskej vojne. Oznámila to v utorok Univerzita Johnsa Hopkinsa (JHU) so sídlom v Baltimore.

 

Pandémii podľahlo v Spojených štátoch už 58.365 ľudí. Vo vietnamskej vojne podľa Národnej správy archívov a evidencie (NARA) zomrelo 58.220 Američanov – v bojoch alebo z iných príčin.

Vietnamské úrady uvádzajú, že tento konflikt si vyžiadal životy 1,2 milióna vietnamských vojakov – radových príslušníkov severovietnamskej armády a partizánov z Národného frontu oslobodenia Južného Vietnamu (Vietkongu) dovedna. Vojna si okrem toho vyžiadala dva až tri milióny mŕtvych civilistov, tvrdí Hanoj.

V boji proti koronavírusovej pandémii je bilancia mŕtvych aj nakazených – vyše milióna – v USA omnoho vyššia než v akejkoľvek inej krajine sveta, pripomína tlačová agentúra AFP. Komunistický Vietnam, sused Číny, zaznamenal dosiaľ 270 prípadov nákazy, ale žiadne súvisiace úmrtie, uviedli výskumníci z JHU.