Spoločnosť Zahraničné

Počet obetí leteckých havárií v roku 2019 klesol o viac ako 50 percent

Na archívnej snímke z 11. marca 2019 záchranári si prezerajú vrak lietadla Ethiopian Airlines, ktoré sa zrútilo južne od etiópskej metropoly.. Zdroj: SITA / AP

LONDÝN – Počet obetí havárií veľkých dopravných lietadiel klesol v roku 2019 o viac ako 50 percent oproti predošlému roku, informovala vo štvrtok stanica BBC s odvolaním sa na výsledky štúdie pre letecký priemysel.

 

Celkovo 257 ľudí prišlo o život minulý rok a 534 v roku 2018, uvádza holandská poradenská firma v oblasti leteckého priemyslu To70.

V roku 2019 sa vyskytlo 86 nehôd veľkých dopravných lietadiel vrátane ôsmich havárií so smrteľnými následkami. Pád lietadla etiópskych aerolínií typu Boeing 737 Max si v marci 2019 vyžiadal 157 životov, čo je viac ako polovica všetkých obetí, pripomína BBC.

Podľa správy To70 pripadá jedna smrteľná nehoda na každých 5,58 milióna letov.

Údaje sa týkajú pasažierov, posádky a všetkých ďalších osôb usmrtených pri leteckých nehodách vrátane ľudí na zemskom povrchu. Štúdia nezahŕňa menšie dopravné lietadlá, niektoré lietadlá s turbovrtuľovými motormi, nehody vojenských lietadiel, cvičné lety, súkromné lety, lety nákladných lietadiel a vrtuľníkov.

Pozornosť v súvislosti s bezpečnosťou pasažierov v leteckej doprave sa zvýšila po dvoch nehodách Boeingu typu 737 MAX, ktoré nasledovali v relatívne krátkom čase po sebe.

Koncom októbra 2018 sa do Jávskeho mora zrútilo lietadlo indonézskej spoločnosti Lion Air a začiatkom marca 2019 havarovalo krátko po štarte z letiska v Addis Abebe lietadlo etiópskych aerolínií. Pri týchto nehodách zahynulo viac ako 340 ľudí vrátane štyroch Slovákov, ktorí prišli o život pri havárii v Etiópii.

Letecké úrady po celom svete reagovali pozastavením prevádzky lietadiel typu Boeing Max 737.