Regióny Žilina

Pochod Vrba-Wetzler Memoriál pripomenul útek Židov z koncentračného tábora

Ilustračné foto. Zdroj: TASR/Erika Ďurčová

ŽILINA – Pochod Vrba-Wetzler Memoriál pripomenul útek slovenských Židov z koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau v apríli 1944. Spomienkové podujatie vyvrcholí v sobotu večer v Neologickej synagóge v Žiline.

 

Cestu Rudolfa Vrbu (Waltera Rosenberga) a Alfreda Wetzlera prešlo na ôsmom ročníku memoriálu 30 ľudí, ich putovanie začalo 17. júla z priestorov koncentračného tábora. Pochod kopíroval ich zhruba 130 kilometrov dlhú trasu, po ktorej v apríli 1944 ušli z koncentračného tábora do obce Skalité a neskôr pokračovali vlakom do Žiliny, pripomenula Karin Miháľová z Medzinárodného kresťanského veľvyslanectva Jeruzalem (ICEJ).

Presun na hranicu

Trasa pochodu sa opierala o opisy úteku v dvoch knihách samostatne publikovaných Wetzlerom a Vrbom. Účastníci sa v sobotu ráno presunú na poľsko-slovenskú hranicu v Zwardoni. Tam sa uskutoční spoločné stretnutie pri pamätníku pochodu, vytvorenom slovenským sochárom Ferom Guldanom. “Posledný úsek na slovenskej strane účastníci absolvujú prevažne vlakom, rovnako ako vtedy hrdinovia na úteku,” doplnila Miháľová. Po príchode do Žiliny popoludní sa stretnú v Pamätnej izbe Wetzlera a Vrbu, kde bola spísaná ich správa. Vo večerných hodinách sa v Neologickej synagóge uskutoční stretnutie pre verejnosť, súčasťou bude komorný koncert.

Je to prvý rok po pandémii, keď sa organizátori vracajú k pôvodnému formátu dvoch letných pochodov. Druhý sa začne 7. augusta. Podujatie od roku 2014 organizuje česká a slovenská pobočka ICEJ v spolupráci s iniciátorom projektu Fedorom Gálom. Potom, ako organizátori osadili prvé informačné tabule v roku 2021 na slovenskej strane, ambíciou je postupne budovať nastálo označenú trasu v štýle náučného chodníka v digitálnej aj fyzickej podobe aj na poľskej strane.