
BRATISLAVA – Triezvy rozum niekedy zastrie v krízových situáciach panika či chaos. A inak tomu nie je ani teraz, keď sa svet zmieta v pandémii a strachu z nového vírusu. Ľudia vo veľkom nakupujú potraviny a robia si zásoby, ktoré by za bežných okolností nemali šancu skonzumovať. Rovnako tak lekárne pociťujú najväčší nápor pacientov za posledné roky. Vo veľkom sa vykupujú lieky proti bolesti či teplote. Podvodníci dokážu dokonca využiť aj takú situáciu, v akej sa Slovensko aktuálne ocitlo. Ponúkajú totiž ,,zaručený” liek proti koronavírusu.
Neoverené internetové lekárne, pofiderné inzeráty či lieky, ktoré postavia na nohy aj mŕtveho. Online priestor je teraz plný hoaxov a dezinformácií, ktoré zneužívajú strach z pandémia a ochorenia COVID-19. Podvodníci po novom ponúkajú v nelegálnych internetových lekárňach ,,liek”, ktorý dokáže vyliečiť zákerný vírus. Má to však jeden háčik. Liek na koronavírus zatiaľ NEEXISTUJE. ,,Na celom svete momentálne neexistuje liek určený výlučne na toto ochorenie a ak niekto takýto „liek“ ponúka, v žiadnom prípade ho nekupujte,” upozorňuje verejnosť Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) spolu s Európskou liekovou agentúrou.
Zneužitie situácie
Šmejdi neponúkajú len neexistujúce lieky, ale dokonca aj také, ktoré sú dlhodobo vypredané a ich distribúcia do lekární tak skoro nehrozí. ŠÚKL preto upozorňuje, že internetové stránky ponúkajúce podobný sortiment, nie sú schválenými internetovými lekárňami. Predajcovia tak hazardujú so zdravím dôverčivých ľudí. Zároveň môžu ponúkať aj neschválené lieky. Existuje podozrenie, že produkty z pofiderných portálov, môžu byť falšované lieky. ,,Môžu obsahovať nesprávne alebo žiadne liečivo, prípadne správne liečivo v nesprávnom množstve. Taktiež môžu obsahovať rôzne nebezpečné látky a prímesi, ktoré sa v liekoch nachádzať nesmú (ťažké kovy ako arzén, hliník či ortuť alebo jedy a karcinogénne látky, napríklad jedy na potkany, kyselinu boritú, protimrazové zmesi a pod.),” doplnil ŠÚKL. Užívanie podobných ,,liekov” môže vážne zhoršiť zdravotný stav pacienta.

Nenaleťte presvedčivým rečiam
Lieky, ktoré sa nateraz používajú pri liečne koronavírusu sú buď registrované, ktoré sú určené na liečbu iného ochorenia, ale zároveň majú účinok aj pri liečbe COVID-19 alebo tie neregistrované, pri ktorých muselo byť používanie schválené príslušnou autoritou. Žiaden z takýchto liekov sa nesmie predávať na internete. ,,Na Slovensku ani v Európskej únii momentálne nie je registrovaný žiaden liek na liečbu COVID-19,” konštatuje ŠÚKL.
Overte si totožnosť lekárne
Pri nákupe liekov cez internet by ste mali nakupovať len cez schválené internetové lekárne. Overiť si ich dôveryhodnosť môžete TU. Ak sa lekáreň, v ktorej chcete nakupovať nenachádza v zozname, upustite radšej od nákupu a liek hľadajte v autorizovaných internetových lekárňach.

Mohlo by vás zaujímať:
- VIDEO Deti vnímajú informácie o koronavíruse vlastným spôsobom. Odborníci radia, ako im obmedzenia správne vysvetliť
- FOTONÁVOD Vedci odhalili nové využitie vecí z domácnosti. Takto sa môžete chrániť pred vírusom
- Alkohol ho nezabije. Čo by ste o víruse storočia mali určite vedieť?
- Zúfalé slová rodičov: Učitelia si uľahčujú prácu, nemáme čas na ich suplovanie. Ako dlho to ešte bude trvať?