Politika Zahraničné

Poľsko odložilo návštevu Smolenska pri príležitosti výročia leteckého nešťastia

Na archívnej snímke z 10. apríla 2010 hasiči prezerajú vrak havarovaného lietadla pri ruskom meste Smolensk, na ktorého palube bol poľský prezident Lech Kaczyňski a ďalších 95 predstaviteľov kľúčových štátnych inštitúcií, armády či cirkvy. Zdroj: TASR / AP

VARŠAVA – Delegácia poľskej vlády sa 10. apríla nezúčastní na spomienkovej slávnosti v ruskom meste Smolensk pri príležitosti desiateho výročia leteckej nehody poľského prezidentského špeciálu a 80. výročia popravy poľských dôstojníkov sovietskymi bezpečnostnými orgánmi. Informovala o tom v piatok agentúra PAP.

 

Poradca poľského premiéra Michal Dworczyk oznámil, že návšteva Smolenska sa posunie na bližšie nešpecifikovaný neskorší termín. Dodal, že cestu poľskej delegácie v súčasnosti nie je možné zorganizovať vzhľadom na bezpečnostné opatrenia zavedené v dôsledku pandémie koronavírusu. Varšava o celej záležitosti komunikovala s ruskou stranou.

Poľský vládny špeciál sa 10. apríla 2010 zrútil pri meste Smolensk na západe Ruska, pričom zahynulo všetkých 95 osôb na jeho palube vrátane vtedajšieho poľského prezidenta Lecha Kaczynského, ktorý je bratom-dvojčaťom predsedu vládnucej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslawa Kaczynského.

Delegácia smerovala do Smolenska, aby si v neďalekej Katyni uctila pamiatku tisícov Poliakov zastrelených na jar v roku 1940 príslušníkmi sovietskeho Ľudového komisariátu pre vnútorné záležitosti (NKVD).

Poľský parlament v roku 2007 schválil 13. apríl ako Pamätný deň obetí katynskej masakry.