Politika Domáce

Poslanci počítajú s mimoriadnou schôdzou v stredu o 15:00. Smer-SD sa na nej nezúčastní

Zdroj: TASR / Jakub Kotian

BRATISLAVA – Poslanci Národnej rady (NR) SR počítajú s mimoriadnou schôdzou už v stredu o 15.00 h. Venovať by sa mala balíku zmien súvisiacich s druhou vlnou pandémie nového koronavírusu, ktorý by mala vláda prijať na svojom aktuálnom rokovaní. Legislatívnym zmenám by sa malo plénum venovať v skrátenom legislatívnom konaní. Pre TASR to potvrdili viacerí poslanci s tým, že dostali avízo, no oficiálnu pozvánku ešte nie.

 

Predsedníčka klubu Za ľudí Jana Žitňanská pre TASR uviedla, že už v utorok (12. 1.) dostali avízo, že by mala byť schôdza NR SR v stredu popoludní. Poslanci Za ľudí podľa jej slov na rokovanie prídu, keďže o tom boli dopredu informovaní. So schôdzou ráta aj podpredseda NR SR Juraj Šeliga (Za ľudí). Pre TASR uviedol, že zatiaľ nemá informáciu o tom, či už bol návrh z vlády doručený parlamentu.

Šéf klubu OĽANO Michal Šipoš rovnako počíta so schôdzou. “NR SR zasadá nepretržite. Máme dostatočné platy, tak keď sa zvolá schôdza, máme byť v robote,” poznamenal.

“Dostali sme upozornenie, že máme počítať s tým, že o 15.00 h má byť schôdza. Poslanci s tým teda počítajú,” povedala pre TASR predsedníčka klubu SaS Anna Zemanová.

Informáciu o schôdzi dostali aj nezaradení poslanci pôsobiaci v strane Hlas-SD. Hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková pre TASR potvrdila, že sa na schôdzu chystajú.

Vládny balík zmien má umožniť vykonať očkovanie proti ochoreniu COVID-19 aj mimo ambulancií s cieľom čo najrýchlejšej realizácie očkovania. Zaviesť by sa mala tiež sankcia za porušenie nastavených pravidiel pri očkovaní. V rámci zmien sa má upraviť aj zákon o verejnom obstarávaní, cieľom je rozšíriť výnimku z povinnosti dodržiavania odkladnej lehoty na všetky priame rokovacie konania. Spresniť sa majú i pravidlá nakladania s hnuteľným majetkom štátu vo verejnom záujme ako darovanie hnuteľného majetku štátu, ktorým sú ochranné pomôcky, testy, vakcíny, iné lieky, zdravotnícky materiál.

Smer-SD hovorí o chaose a nedôstojnosti

Poslanecký klub Smeru-SD sa nezúčastní na stredajšej mimoriadnej schôdzi Národnej rady (NR) SR. Informoval o tom podpredseda parlamentu a Smeru-SD Juraj Blanár. Hovorí o chaose. Označil za nedôstojné, aby parlament rokoval o balíku ôsmich noviel len 43 minút potom, ako bola zverejnená pozvánka na schôdzu a ako poslanci dostali materiály na rokovanie. “NR SR sa stáva absolútnou slúžkou vlády Igora Matoviča (OĽANO). Dôkazom bola nielen včerajšia (utorok 12. januára, pozn. TASR) schôdza, ale aj táto schôdza,” povedal Blanár. Podotkol, že vláda má viacero rekordov, napríklad rokovanie o programovom vyhlásení vlády menej ako 24 hodín po jeho zverejnení. “Máme tu ďalší rekord, keď je zvolaná NR SR oficiálne pozvánkou na webe NR SR iba 43 minút pred jej samotným konaním,” podotkol. Toto je podľa neho neprijateľné. Preto sa rozhodli na schôdzi a hlasovaní nezúčastniť.

Podpredseda parlamentu skonštatoval, že pred rokovaním nikto z poslancov nemal relevantnú informáciu, či sa schôdza naozaj uskutoční. Hovorí, že tí zákonodarcovia, ktorí odišli po utorkovej schôdzi domov, sa nemali ako včas dostaviť na aktuálnu schôdzu.

Blanár upozornil, že balíkom zmien sa má meniť viacero zákonov. Poukázal napríklad na zmeny vo verejnom obstarávaní. Namieta, že poslanci nemali dostatok času sa na návrh zákona pozrieť. Materiál podľa neho pripravili za pochodu a krízu nezvládajú.

V súvislosti s pokutou pre nemocnice, v ktorých dôjde k neoprávnenému uprednostneniu pri očkovaní proti ochoreniu COVID-19, poznamenal, že je to typická práca Matoviča. Za všetko zlé podľa Blanára viní niekoho iného, v prípade novely to bude nemocnica. Na adresu legislatívnej úpravy poznamenal, že sa opäť robí, až keď sa zistila chyba. “Toto mali mať dávno premyslené. Dávno mali dopredu vedieť, ako majú dodržiavať postupnosť očkovania pre rizikové kategórie a kategórie kritickej infraštruktúry,” podotkol.

Dodal, že jediná možnosť, ako zastaviť vládu, je petícia za skrátenie volebného obdobia. “Vyvodzovanie politickej zodpovednosti, po ktorom oni volali, keď boli v opozícii, sa dnes pre nich stalo absolútnym tabu,” uviedol a poukázal na viaceré kauzy koalície, napríklad na plagiátorstvo. “Nič nedodržiavajú. Programové vyhlásenie vlády, ktoré si schválili, je absolútny zdrap papiera a o transparentnosti z ich strany sa nedá ani hovoriť,” tvrdí.

Návrh nezaradených poslancov okolo Petra Pellegriniho na skrátenie volebného obdobia na riadnej schôdzi NR SR Smer-SD podľa Blanárových slov podporí.

 

Smer-SD sa nezúčastní mimoriadnej schôdze, informoval Blanár. Zdroj: zoznam.sk / Ján Zemiar