Domáca Politika Domáce Ekonomika

Posledné slovo bude mať prezidentka. K prerokovaným zákonom sa vyjadrí až po voľbách

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Prezidentka Zuzana Čaputová sa k prerokovaným zákonom na parlamentnej schôdzi vyjadrí až po voľbách. Na posúdenie zákonov jej začne plynúť 15-dňová lehota po tom, ako jej budú doručené. Pre TASR to uviedol hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.

 

“Prezidentka bude postupovať štandardným spôsobom a nemá dôvod vyjadrením svojho postoja k prerokovávaným zákonom vstupovať do končiacej sa predvolebnej kampane, a to len jeden deň pred volebným moratóriom,” priblížil.

Nevyslovenie súhlasu s ratifikáciou Istanbulského dohovoru prezidentka rešpektuje. “Ďalší postup bude koordinovať s ministerstvom zahraničných vecí SR, ako je to pri medzinárodných zmluvách obvyklé,” doplnil hovorca.

V utorkovom hlasovaní počas mimoriadnej 58. schôdze Národnej rady (NR) SR poslanci odmietli Istanbulský dohovor. NR SR tak nevyslovila súhlas s Dohovorom Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu.
Parlament v utorok schválil aj novelu zákona o sociálnom poistení, ktorá zavádza 13. dôchodok. Plénum o novele rokovalo v skrátenom režime.