Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Top

POTVRDENÉ! Na Slovensku VYPNÚ kľúčovú ELEKTRÁREŇ: Namiesto nej postavia novú ATÓMKU a obrovské BATÉRIE pod TATRAMI. Vieme kde a kedy

Veľkú novinku čaká aj elektráreň na Liptove. Zdroj: Slovenské elektrárne, úprava zregionu.sk

BRATISLAVA – Slovensko sa síce stáva energeticky sebestačnou krajinou, ale v budúcnosti bude spotreba elektriny prudko rásť. Potrebujeme preto nový silný zdroj. Avšak už čoskoro vypnú jednu z našich kľúčových elektrárni. Čo ďalej? Pod Tatrami idú vybudovať veľké batériové úložisko. A premiér Robert Fico potvrdil práce na príprave novej jadrovej elektrárne.

Stopku dostane tepelná elektráreň na východe Slovenska. Uhoľná elektráreň Vojany niekoľko rokov hľadala alternatívu k spaľovaniu čierneho uhlia. Uhlie je u nás prežitok, nádejou na prežite preto bol iba prechod na iný druh paliva. Alternatíva sa ale nenašla a preto, ako potvrdili Slovenské elektrárne, definitívne ju odstavia v prvom polroku 2024.

V elektrárni pracuje aktuálne 116 pracovníkov. Ako uvádza Korzár, neznamená to, že o prácu prídu ihneď všetci. Pracovať budú na úlohách súvisiacich s ukončením výroby, rekultiváciou a sanáciou.

Tepelná elektráreň Vojany. Zdroj: Slovenské elektrárne

Slovensko sa tak definitívne zbaví špinavého zdroja energie, ktorý nám, najmä vďaka stabilným zdrojom jadrových elektrárni, nebude chýbať. Avšak, aby sme boli energeticky sebestační aj naďalej, potrebujeme nové elektrárne. Hoci do popredia sa dostávajú najmä tzv. zelené – veterné a slnečné elektrárne, ich veľkou slabinou je nespoľahlivosť. Ak nefúka alebo je tma, kilowatthodiny nedodajú. Slovensko však má v rukáve niekoľko spoľahlivých riešení.

Pod Tatrami vyrastie obrovské batériové úložisko

Zlom vo využívaní energie na Slovensku. Potiahne biznis, domácnosti aj elektromobily. Aj takého prívlastky si vyslúžila plánovaná výstavba veľkého batériového úložiska, o čom informovali Hospodárske noviny.

O čo ide a prečo to má pre Slovensko mimoriadny význam? Slovenské elektrárne plánujú modernizovať prečerpávaciu vodnú elektráreň Čierny Váh. Elektráreň na Liptove počas dňa nádrž vypúšťa a opäť napúšťa, vďaka čomu sa vyrába elektrina v čase, keď je najpotrebnejšia. Už v priebehu 70 sekúnd dokáže zvýšiť svoj výkon z nuly na maximum. Udržuje tak našu elektrickú sústavu stabilnú a zabraňuje akýmkoľvek kolapsom.

Prečerpávacia vodná elektráreň Čierny Váh. Zdroj: Slovenské elektrárne

Práve takéto elektrárne budú pre krajinu čoraz potrebnejšie v súvislosti s odklonom priemyslu od fosílnych zdrojov a prechodom na elektromobilitu. Podnik preto okrem obnovy dvoch turbín chystá aj batériové úložisko, ktorého kapacita prekvapila. Až 105 megawatthodín za celkovo 170 miliónov eur, čím na Slovensku nebude mať páru.

Fungovať by batérie mohli od roku 2029. Hlavná výhoda? V prípade prebytku prúdu ho vedia ukladať a následne počas nedostatku elektrinu dodajú do siete. Čosi ako powerbanka pre smartfón.

> >Vláda potvrdila plány na výstavbu nového veľkého atómového reaktora. Kde sa má nachádzať? Čítajte na druhej strane.