POZOR na TÚTO rastlinu v ZÁHRADE! Môže narušiť statiku DOMU

BRATISLAVA – Skúsení záhradkári tieto krásne rastlinky určite dôverne poznajú. Za ich nádhernými kvetmi sa však skrýva ukryté potencionálne nebezpečenstvo. Budleja a krídlatka japonská vám môžu dokonca narušiť statiku domu.

Budlejka je rastlinka s pestrofarebnými kvetmi vo fialových odtieňoch s prenikavou arómou. Neskúsení záhradkári môžu ale na jej krásu doplatiť. Je to veľmi invazívna rastlina, za istých okolností aj škodca. Podľa portálu Info.sk môže pri zanedbaní starostlivosti narobiť poriadne škody.

Budleja je veľmi invazívna rastlina. Zdroj Wikimedia Commons

Táto rastlina sa rozmnožuje podzemkami a vie dorastať až do výšky vyše dvoch metrov. Ak sa vyskytne vo vašej záhradke, je veľmi náročné ju vykynožiť a môže spôsobiť poškodenie štruktúry budovy.

Do kariet jej hrá aj skutočnosť, že sa množí semiačkami a je veľmi nenáročná na starostlivosť. Prežije teda aj záhradkárom, ktorí sa pravidelne o svoj záhon nestarajú. Vďaka svojej odolnosti dokáže preniknúť aj do trhlín v múroch a oploteniach, čím sa podobá krídlatke japonskej.

Krídlatka japonská môže narušiť statiku vášho domu. Zdroj Wikimedia Commons

„Budleja má plytší koreňový systém ako krídlatka, takže tak ľahko nepreniká do základov stavieb. Nevýhodou je však to, že ju neraz možno nájsť rásť aj na takých neprístupných miestach, ako sú strechy, odkvapy, tesnenia okien a múry.“

Ak už na svojom pozemku nájdete jednu z týchto dvoch rastlín, je dobré kontaktovať profesionálneho záhradníka, ktorý vám poradí, ako ju bezpečne a efektívne odstrániť.

Viac o téme: budlejka, Krídlatka japonská, narušená statika, záhrada

Súvisiace články