Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

POZOR V tejto LOKALITE hrozí silnejšie ZEMETRASENIE už čoskoro! Hromadí sa TU VEĽKÁ SILA: ŠOKUJÚCE slová EXPERTOV

Zdroj: GFÚ SAV, cleanpng.com, úprava zregionu.sk

BRATISLAVA – Slovensko zostalo v pondelok (9.1.0) večer doslova otrasené po tom, čo došlo k zemetraseniu na východe nášho územia. Bola to však len jednorazová záležitosť? Prírodný jav, na ktorý sme doposiaľ neboli zvyknutí a počúvali sme o ňom len v správach zo zahraničia, sa môže čoskoro vrátiť. V ktorých oblastiach by ste mali byť ostražití?

Aj keď na zemetrasenia na Slovensku nie sme zvyknutí, nie je pravda, že u nás nebývajú. Zemetrasenia sú pre naše územie bežné, nie však vo veľkej sile – typická je u nás stredná úroveň seizmickej aktivity. Zemetrasenie, ktoré sme pocítili v pondelok večer, však bolo najsilnejšie od roku 1906.

Seizmológovia po pondelkových udalostiach namerali veľkosť až 4,9 magnitúdy, čo je sila porovnateľná s najväčším zaznamenaným zemetrasením na prelome rokov 1778 a 1779. Geofyzik zo Slovenskej akadémie vied (SAV), profesor Peter Moczo vyjadril v rozhovore pre RTVS obavu, že zemetraseniam nie je koniec.

Už 100 rokov sa hromadí sa energia

Aj keď miesto ani čas ďalších zemetrasení nie je ľahké určiť, existujú ukazovatele, podľa ktorých sú niektoré miesta pod väčšou hrozbou. Mali by sme sa pripraviť na to, že zemetrasenia u nás budú bývať častejšie. Najmä na miestach, kde už boli aj v minulosti „Deficit energie uvoľnenej vo forme zemetrasení monotónne narastá už od roku 1906, preto musíme na území Slovenska, bohužiaľ, očakávať zemetrasenia,” dodal profesor Moczo.

Poukázal tým na zemetrasenie spred vyše sto rokov pri Dobrej vode pri Trnave so silou takmer 6 stupňov, čo malo byť 32-krát silnejšie ako tohtotýždňové zemetrasenie. Okolie Trnavy je tak jednou z oblastí, ktorá odborníkov znepokojuje. Dlho sa tu netriasla zem, a teda sa dlho neuvoľnila energia. Čím viac sa bude hromadiť, tým silnejšie môže byť zemetrasenie. “Keby v malých Karpatoch došlo zajtra k silnejšiemu javu, tak nás to neprekvapí,” povedal pre TV noviny seizmológ Kristián Csicsa zo SAV.

Ktoré oblasti sú ohrozené?

Ako vidíme na mape, seizmicky najaktívnejšou oblasťou na Slovensku je okolie Komárna a priľahlé časti severne od Maďarska popri Dunaji. Druhou veľmi aktívnou zónou Slovenska je už spomínaná oblasť Malých Karpát. V oblasti môžeme vyčleniť tri podoblasti – Bratislava, Pernek – Modra, a Dobrá Voda.

Mapa seizmického ohrozenia územia Slovenska

Mapa vypracovaná v GFÚ SAV, 2012 (v hodnotách špičkového zrýchlenia na skalnom podloží pre 475-ročnú návratovú periódu). Zdroj: seismology.sk

Čo robiť, ak sa u vás vyskytne silnejšie zemetrasenie

Keďže nie sme na zemetrasenie zvyknutí, väčšinu Slovákov môže zastihnúť tento jav nepripravených. Najdôležitejšie je vyhnúť sa miestam, v ktorých na vás môže niečo padnúť a ohroziť vás na živote. Nepoužívajte výťah a snažte sa dostať čo najrýchlejšie von z budovy.


MAPA SMRTI V týchto LOKALITÁCH je vyššie riziko RAKOVINY! Šokujúci dôvod: RADIOAKTIVITA! Vieme, ako sa voči tomu brániť