Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

POZOR Veľká zmena pre vodičov: Po novom už aj za TOTO idú brať VODIČÁKY! Vieme viac

Ilustračné foto. Zdroj: FB/Polícia SR

SLOVENSKO – Európsky parlament chce skoncovať s beztrestnosťou pre bezohľadných vodičov. Poslanci chystajú prísnejšie celoeurópske pravidlá pre zákaz šoférovania. Pri závažnejších trestoch by už vodiči neprišli o vodičák iba v krajine, kde spáchali priestupok, ale v celej Únii.

Nový celoplošný zákaz šoférovania má napraviť terajšiu kvázi beztrestnosť niektorých vodičov. “V súčasnosti, ak vodič príde o vodičský preukaz v dôsledku dopravného priestupku v inej krajine EÚ, ako je tá, ktorá mu vodičský preukaz vydala, sankcie sa vo väčšine prípadov budú uplatňovať iba v krajine, kde vodič stratil vodičský preukaz,” uvádza Európsky parlamente. Europoslanci chcú dosiahnuť, aby za nadmerné prekročenie rýchlosti, či jazdu pod vplyvom alkoholu a drog, nemohli vodiči šoférovať v žiadnej krajine Únie. Malo by to viesť k zníženiu nehodovosti a zvýšeniu bezpečnosti na cestách.

Podľa návrhu by mal štát, ktorý zadržal vodičský preukaz šoférovi zo zahraničia, o tom informovať krajinu, ktorá preukaz vydala. Počet priestupkov, na ktoré sa bude nový mechanizmus vzťahovať, by sa mal rozšíriť.

Závažné dopravné priestupky po novom

Poslanci navrhujú zaradiť jazdu bez platného vodičského preukazu do zoznamu závažných dopravných priestupkov, ako je jazda pod vplyvom alkoholu alebo smrteľné dopravné nehody. V pláne je odoberanie vodičských preukazov na úrovni celej EÚ za rýchlosť, ak prekročíte rýchlosť o 50 kilometrov za hodinu. V obytných zónach má stačiť na stratu vodičského preukazu aj prekročenie o 30 km/h.

Niektorí europoslanci už avizovali, že zaoberať sa chcú aj ďalšími prehreškami, ako sú napríklad nebezpečné predbiehanie či prejazd cez plnú čiaru. Kedy nové pravidlá vstúpia do platnosti, zatiaľ nie je známe. Na zákone bude pracovať až nový europarlament, ktorý vznikne na základe júnových eurovolieb.