Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

RAKOVINA sa jej vrátila! Známa slovenská hudobníčka prosí o POMOC: Chcem tu byť pre svoju 4-ročnú dcérku

stanka
Zdroj: Facebook/Stanka Apfelova, Facebook/Ministerstvo zdravotníctva SR

BRATISLAVA – Slovenskom rezonuje ďalší prípad, kedy poisťovňa odmieta preplatiť nákladnú onkologickú liečbu, a tak nezostáva nič iné, aby sa spojili dobrí ľudia. Nepomáha pritom ani fakt, že ide o známu hudobníčku Stanku Apfelovú, gitaristku a basgitaristku z kapiel Zlokot a Toddler punk.

Stanka sa na svojom Facebooku prihovorila všetkým známym aj neznámym ľuďom. Urobila tak z dôvodu, že sa jej opäť vrátila rakovina a ona chce bojovať, liečiť sa a žiť.

„Ja som ale aj mama. Mama, ktorá dostala prvýkrát rakovinu prsníka v 3. štádiu, keď jej dcérka Linda mala 6 mesiacov v roku 2020. Absolvovala som dlhú a náročnú liečbu v podobe chemoterapií, operácie, ožiarov a moja materská dovolenka naozaj nevyzerala ako materská iných mamičiek. Vlastne, doteraz to stále platí,“ napísala Stanka na svojom profile.

Po roku sa jej rakovina vrátila, no vtedy dostala schválený liek Talzenna, ktorý zaúčinkoval. Nie však nadlo, pretože teraz je február 2024 a choroba je späť, potvrdila to aj histológia. Podľa jej slov je najúčinnejšia liečba v tomto prípade Sacituzumbab Govitecan – Trodelvy – podávaný ako chemoterapia.

stanka
Zdroj: Facebook/Stanka Apfelova

Poisťovňa jej liečbu nepreplatí

Tu sa ale dostávame k tomu, že poisťovňa jej liečbu nepreplatí, pretože na tento typ nádoru nie je na Slovensku schválená liečba. A to aj napriek tomu, že dokáže zachrániť množstvo životov a po absolvovaní liečby sú pomerne dobré vyhliadky na život. Stanka sa preto rozhodla obrátiť s prosbou na ľudí.

„Veľmi tu ešte chcem byť pre svoju 4-ročnú dcérku, pre svojho partnera Erika, odohrať ešte veľa koncertov, nahrať album so Zlokotom, Toddler punkom. Nemám pocit, že moja úloha by v 34 rokoch mala byť na tomto svete naplnená,“ dodala vo svojom statuse.

Jedna dávka liečby, ktorá sa podáva každé tri týždne, stojí približne 4 500 eur. Ročná liečba tak vyjde na cca 60 až 70-tisíc eur. Stanka zverejnila aj transparentný účet, ktorý je dôkazom, že dobrí ľudia stále existujú. Momentálne sa na ňom vyzbieralo približne 195-tisíc €, čo je naozaj neuveriteľná suma. Ľudia jej v odkazoch prajú skoré uzdravenie a veľa síl. „Toto nie je dar. To si predplácam vstupenku na tvoj koncert v roku 2034. Tak láskavo cvič, chcem si ho užiť,“ napísal napríklad Martin.

„Ďakujem Vám všetkým a budem si vážiť každý jeden cent, ktorý sa rozhodnete obetovať mi,“ dodala na záver Stanka.