Regióny Banská Bystrica Žarnovica

Pracovníci Pohronského múzea v Novej Bani pripravujú pokračovanie tejto publikácie

Pokračovanie publikácie Novobanské špacírky Zdroj: TASR/Jana Vodnáková

NOVÁ BAŇA – Pracovníci Pohronského múzea v Novej Bani rozbiehajú prípravu tretieho pokračovania obľúbených Novobanských špacírok. Ide o publikácie zostavené zo starých fotografií a spomienok približujúcich dianie v meste a jeho častiach. “V tretej časti by sa chceli kolegovia venovať odľahlejším častiam Novej Bane, ako sú Novobanské štále,” uviedla riaditeľka múzea Jana Potocká.

Prvé časti Novobanských špacírok vznikli počas covidového obdobia. Keďže bolo múzeum väčšinu času pre verejnosť zatvorené, začalo sa vo väčšej miere návštevníkom prihovárať prostredníctvom príspevkov na sociálnej sieti. “Veľmi obľúbené boli staré fotografie. Práve z týchto fotografických príspevkov vznikli aj Novobanské špacírky,” podotkla Potocká. Kým jednotka sa zaoberala históriou samotného centra mesta, dvojka predstavovala aj ostatné jeho časti, od Hrona až po Starohutský vodopád.

Návštevníci sa môžu prísť pozrieť do múzea na stále či dočasné výstavy

Okrem pripravovanej publikácie ponúka múzeum aktuálne pre verejnosť množstvo príležitostí kultúrneho vyžitia. Už viac ako rok je múzeum opäť otvorené v normálnom režime, vďaka čomu stúpa aj jeho návštevnosť. “V letných mesiacoch sme mali výstavu venovanú Potterovmu stroju. Z tejto výstavy sa stala aj naša dočasná stála expozícia. Stále si ju môžu návštevníci pozrieť, minimálne do konca roka 2024,” priblížila Potocká.

Aktuálne je v múzeu inštalovaná aj výstava Svet hračiek, ktorú len za prvý týždeň navštívilo viac ako 300 ľudí. “K tejto výstave chystáme aj tvorivé podujatia pre rôzne vekové kategórie,” poznamenala riaditeľka s tým, že pôjde o tvorivé dielne zamerané na výrobu anjelikov viacerými technikami či bábkové predstavenie pre deti.